Lijáky v Kolumbii by mohly zhoršit globální nedostatek kávy
Silné deště v Kolumbii ohrožují úrodu kávy v zemi. Kolumbie je po Brazílii celosvětově druhým největším dodavatelem kávy arabica, která je oblíbená u producentů kvalitnější kávy, upozornila agentura Bloomberg.
„V hlavních pěstitelských oblastech je velmi vlhko,“ řekl meteorolog firmy Maxar Technologies Donald Keeney. Déšť by podle něj měl v příštích deseti dnech pokračovat.
Problémy v Kolumbii by mohly prohloubit celosvětový deficit na trhu s kávou, který se očekává v nadcházející sezoně. Tento deficit způsobil propad produkce v Brazílii a komplikuje ho prudký růst nákladů a problémy s přepravou. Hrozí tak zvyšování cen pro konzumenty kávy po celém světě.
K současnému vývoji počasí přispívá atmosférický jev La Niña. Ten vytváří neobvyklé vlhko v Kolumbii a sucho v Brazílii, která je největším dodavatelem kávy. Celosvětový výhled dodávek kávy arabica je již nyní napjatý kvůli suchu a mrazům, které poškodily brazilskou úrodu v letošním roce; brazilská vláda očekává „velký dopad“ i v roce 2022.
Brazilská produkce klesla letos proti loňskému roku o zhruba 18 milionů 60kilogramových žoků, což představuje zhruba 40 procent produkce arabiky v zemi. Pokles představuje více, než činí roční produkce v Kolumbii, která dosahuje 14 milionů žoků. Obě země se na celosvětových dodávkách kávy arabika podílejí dvěma třetinami. Cena termínových kontraktů na kávu v New Yorku letos již vzrostla o více než 50 procent.
Situace v Jižní Americe dále komplikuje situaci v odvětví, které se již nyní potýká s rostoucími náklady na hnojivo a energii, problémy s přepravou a pandemickými omezeními v místech jako je Vietnam.
„Máme tu potenciálně tak výbušnou situaci, jakou jsme ještě neviděli,“ uvedla prezidentka společnosti J. Ganes Consulting Judy Ganesová. „Za desetiletí, co tento trh sleduji, jsem takovou situaci ještě nezažila.“