Letiště České Budějovice příští týden zahájí provoz, lety na Rhodos zatím neruší

Ilustrační foto: Josue Isai Ramos Figueroa na Unsplash

Letiště České Budějovice, které v příštím týdnu zahájí mezinárodní provoz, zatím neruší plánované lety na Rhodos. ČTK to řekl ředitel jihočeského krajského úřadu Lukáš Glaser. Řecký ostrov je jednou z cílových destinací, kam budou lidé moci z letiště zamířit na dovolenou. Na Rhodu už několik dní hoří a řada turistů kvůli tomu předčasně ostrov opouští. První mezinárodní let z letiště odletí ve středu 2. srpna do turecké Antalye.

„První let na Rhodos z Letiště České Budějovice je plánován na 7. srpna. Vše záleží především na vývoji situace na řeckém Rhodu a na cestovní kanceláři, která ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí vyhodnocuje aktuální situaci s ohledem na budoucí odlety do této destinace. Do prvního odletu do této destinace zbývá ještě 14 dnů, kdy může být situace diametrálně odlišná od té, která zde panuje nyní,“ uvedl Glaser.

Zájezdy z ČB chystá Čedok

Letecké zájezdy z Českých Budějovic chystá cestovní kancelář Čedok, která se snaží v posledních letech rozvíjet provoz z regionálních letišť. Poprvé letadlo přepraví turisty z jihu Čech do Antalye. Čedok také chce létat na Krétu. Na srpen Letiště České Budějovice plánuje 20 letů do těchto míst. V příštím roce by se měl počet zvýšit na sedm až osm letů denně v prázdninových termínech.

Akcionářem společnosti Letiště České Budějovice je Jihočeský kraj. Momentálně v areálu vzniká nové parkoviště s kapacitou 540 míst. „Součástí je také nástupiště pro kyvadlovou dopravu, která bude toto parkoviště spojovat s terminálem v době odletů a příletů. Kyvadlová doprava bude zajištěna ve spolupráci s Dopravním podnikem města České Budějovice. Parkování bude na Letišti České Budějovice zdarma,“ uvedl Glaser.

Bývalé vojenské letiště se nachází v Plané u Českých Budějovic a zabírá 320 hektarů, stojí tam asi 150 budov. Nemovitosti vlastní Jihočeský kraj a v minulosti areál částečně patřil i Českým Budějovicím. Kraj a město investovaly do areálu téměř dvě miliardy Kč. V roce 2020 koupil kraj od města České Budějovice jeho padesátiprocentní akciový podíl za 6,5 milionu Kč. V ČR je dosud pět veřejných mezinárodních letišť s pravidelným provozem – v Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech.

Bývalé vojenské letiště se nachází v Plané u Českých Budějovic

Letiště v Plané u Českých Budějovic patřilo po druhé světové válce mezi důležité základny československého a později českého letectva. Stíhací piloti však aerodrom, zkolaudovaný v původní podobě 13. prosince 1937 pro civilní provoz, opustili koncem roku 1994. Poté ještě nějakou dobu sloužil armádě hlavně jako opravárenská základna a v roce 2005 éra vojenského letectví na jihu Čech skončila a začala se psát nová kapitola letiště.

S těsně poválečnou érou letiště je spojena i jedna z nejzajímavějších, ale také dlouho tajených epizod zdejšího letiště. V roce 1948 se tu v rámci československé pomoci mladému židovskému státu učili létat izraelští piloti včetně pozdějšího prezidenta Ezera Weizmana. Akce zvaná Hagana se později přestěhovala na Slovensko a samotné vztahy s Izraelem nakonec pod sovětským vlivem ochladly.