Klientů zkrachovalé Bohemia Energy se ujímají dodavatelé poslední instance
Po středečním krachu skupiny Bohemia Energy, největšího uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, se jejich klientů ode dneška ujímají takzvaní dodavatelé poslední instance (DPI), tedy hlavní distributor na daném distribučním území. Mezi ně patří firmy ČEZ, E.ON, PRE, Pražská plynárenská a innogy, které nyní dodávky energií zajistí. Zástupci firem zdůrazňují, že lidé nemusí aktivně vůbec nic dělat, budou kontaktováni a dostanou všechny důležité informace. Už ve středu přitom zmíněné společnosti registrovaly zvýšený zájem na pobočkách. Změna se týká zhruba 900.000 odběratelů skupiny Bohemia Energy.
Oznámení o ukončení činnosti se kromě samotné firmy Bohemia Energy týká také společností Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Podle dat Operátora trhu s elektřinou dodávala skupina ke konci srpna elektřinu přes 600.000 zákazníků, plyn téměř 300.000. Jako důvod ukončení činnosti Bohemia Energy uvedla extrémní růst cen energií na trzích.
Lidem se podle předsedy Rady Energetického regulačního (ERÚ) úřadu Stanislava Trávníčka dodavatel poslední instance ozve sám během několika dní. „Dostanou od něj základní informace a oznámení o ceně, za kterou jim bude energie dodávat. Běžně takové vyrozumění probíhá do pěti dnů. Tentokrát se však ukončení činnosti týká jednoho z největších tuzemských dodavatelů. Je tedy velmi pravděpodobné, že bude docházet k drobným zpoždění, než dodavatelé poslední instance stihnou informovat všechny zákazníky,“ uvedl.
Cena, za kterou DPI bude energie dodávat, není přímo regulovaná, řídí se však pevnými pravidly. DPI do ní může podle energetického úřadu promítnout například vyšší administrativní náklady spojené s přebíráním zákazníků na krátkou dobu. Tlak na ceny elektřiny a plynu teď však podle Trávníčka vyvíjejí především vysoké ceny na burze, kde dodavatelé energie nakupují. ERÚ bude výpočet cen pečlivě kontrolovat, zda odpovídá zákonu a zahrnuje pouze oprávněné náklady, dodal Trávníček.
Zákazníci zkrachovalé Bohemia Energy mohou od dodavatelů poslední instance odebírat energie nejdéle půl roku. Kdykoliv během této doby si mohou vybrat nového řádného dodavatele a přejít k němu bez jakýchkoliv omezení. I pokud měli s původním dodavatelem uzavřenou smlouvu na dobu určitou, ta v rámci DPI již neplatí. Zástupci spotřebitelské organizace dTest upozorňují, že před uzavřením smlouvy je namístě zvážit nejen nabízenou cenu za dodávky, ale zaměřit se také na případné smluvní pokuty a další podmínky obsažené nejen v textu samotné smlouvy, ale i v obchodních podmínkách a cenících. „Doporučujeme srovnat si ceny různých dodavatelů ve srovnávačích dostupných na webových stránkách Energetického regulačního úřadu,“ podotkli.