Index PMI: podmínky v průmyslu se v srpnu zhoršily
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v srpnu zhoršily vzhledem k dalšímu snížení objemů výroby i nových zakázek. Index nákupních manažerů (PMI) činil stejně jako v červenci 46,8 bodu. Šlo o druhý největší pokles od června 2020. Informovala tom dnes společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.
Poslední data podle firmy ukázala na silné zhoršení zdraví sektoru a třetí měsíční pokles. Propad nových zakázek byl nejprudší za více než dva roky následkem oslabení domácí i zahraniční poptávky. Další redukce tlaku na kapacity se projevila nižší rozpracovaností a vedla také k poklesu zaměstnanosti, napsala společnost.
„Srpnová data signalizovala další zhoršení provozních podmínek v českém zpracovatelském sektoru s poklesem výroby i nových zakázek. Celkový i zahraniční obchod se propadl rychleji a firmy omezily nákupy i nábory ve snaze snížit výdaje,“ řekla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones. Zvýšené riziko inflace a překážky růstu podle ní přetrvávají a výrobci registrovali historicky slabá očekávání pro výrobu v příštím roce.
Nové zakázky v srpnu klesly šestý měsíc v řadě a nejrychlejším tempem od května 2020. Nižší příjem nových zakázek společnosti spojily se slabší poptávkou a dopadem vysoké inflace na výdaje zákazníků. Některé firmy zdůraznily, že klienti více váhají se zadáváním zakázek, zatímco někteří ruší či odkládají projekty. Výrazně klesly rovněž zakázky pro export, a to nejrychleji za více než dva roky.
Zároveň se slabou poptávkou dál klesly i objemy výroby. Ke slabšímu výstupu vedla snížená nákupní síla klientů i pokles zakázek. Tempo poklesu sice od července zmírnilo, bylo ale druhé nejrychlejší od května 2020, sdělila S&P Global. Srpnová data signalizovala další zpomalení inflace vstupů v české výrobě. Tempo růstu bylo nejslabší od prosince 2020, inflace však byla historicky vysoká. Ceny se zvýšily u řady surovin včetně plastů, obalových materiálů i potravin,a poháněly je i rostoucí náklady na energii.
„Podnikatelské podmínky vykazují neměnný negativní sentiment, který je způsoben zejména vysokou inflací a oslabující poptávkou. Minimálně do konce roku není pravděpodobné zlepšení,“ komentoval data analytik Deloitte Filip Pastucha.
„Celkově dnešní údaj potvrzuje očekávání, že českou ekonomiku čeká ve druhé polovině roku mírná recese. Ta bude zapříčiněna právě slabou poptávkou. Zároveň by mělo docházet k oslabování inflačních tlaků a mírnému růstu nezaměstnanosti,“ doplnila analytička Komerční banka Jana Steckerová.