IDC: Odbyt osobních počítačů ve světě klesl o 29 %, nejvíc propadl Apple

Ilustrační foto: Lukas Bieri z Pixabay

Odbyt osobních počítačů ve světě klesl v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 29 % na 56,9 milionu přístrojů. Na svých internetových stránkách o tom informovala výzkumná společnost International Data Corporation (IDC). Největší pokles zaznamenala mezi hlavními hráči na trhu společnost Apple. Výrobci se potýkají s poklesem spotřebitelských výdajů po skončení pandemie covidu-19.

Komentář SH: Ačkoliv to může vypadat jako předzvěst recese, v podstatě se něco podobného dalo čekat. Běheme epidemie home office, uzvaření všeho možného a zákazů vycházení prodeje obrovsky rostly, takže teď logicky klesají. Byť loňský první kvartál už byl uvolněný, ale až ve svém závěru – po útoku na Ukrajinu Covid nějak ustoupil.

Z pěti největších výrobců PC analyzovaných ve zprávě zaznamenal Apple největší propad – o více než 40 procent. Následovala firma Dell Technologies Inc s poklesem kolem 31 procent a slabší odbyt vykázaly i společnosti Lenovo Group, Asustek Computer a HP.

Výsledky v prvním letošním čtvrtletí představují návrat do období před pandemií covidu-19. V prvním čtvrtletí roku 2019 se prodalo 59,2 milionů kusů PC a v prvním kvartálu roku 2018 asi 60,6 milionu osobních počítačů.

IDC předpovídá, že by se trh mohl začít později v tomto roce zotavovat a nabrat pak na síle v roce 2024, pokud se zlepší ekonomický výhled. „Očekáváme výrazný nárůst trhu, protože lidé chtějí své počítače obměnit, školy se snaží nahradit opotřebované chromebooky a podniky přecházejí na Windows 11,“ uvedl IDC.

Někteří analytici jsou však méně optimističtí. Varují, že je třeba uvážit krizi v bankovním sektoru a signály, že americká centrální banka (Fed) bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, aby zastavila stále vysokou inflaci. „Zdá se, že důkazy nepodporují myšlenku, že (oživení) nastane,“ řekl analytik Fox Advisors Steven Fox a poukázal na rozsáhlé snižování nákladů napříč společnostmi.