Google potvrdil masivní investice do jádra. Jistí si tak budoucí dodávky elektřiny

Google poskytne finance společnosti investující do tří nových jaderných zdrojů. Mimo jiné tím podle CNBC získá možnost v budoucnu elektřinu odkoupit.
Jde o poměrně nenápadnou zprávu, která přišla těsně před oslavou konce druhé světové války. Potvrzuje ale jednu velmi důležitou věc. Dlouho se totiž zdálo, že technologičtí giganti, kteří především pro rozvoj umělé inteligence a svá datacentra potřebují stále větší a větší množství elektrické energie, budou spoléhat na rozvoj nových obnovitelných zdrojů. Před časem se ale objevily informace, že se stále častěji obracejí k jádru se zájmem sami do něj investovat.
„Google, Amazon, Microsoft, Meta, ale i některá méně známá jména, zkoumají nebo investují do projektů jaderné energetiky. Jejich oznámení znamenají začátek trendu v celém odvětví,“ napsal web CNBC před koncem roku.
Podle aktuální zprávy má Google podpořit tři nová zařízení společnosti Elementl Power. Zatím jde o tvorbu lokalit, přičemž detaily dohody nesou známé. Samotná zařízení bude podle všeho vlastnit Elementl Power, Google podpoří hlavně ranou fázi přípravy.
Tyto zdroje ale mají každá nabídnout výkon nejméně 600 megawatt. To je dohromady jen zhruba o deset procent méně než stávající Dukovany či Temelín a přes pětinu produkce největší jaderné elektrárny na světě, dočasně odstavené japonské Kashiwazaki-Kariwa. Ve srovnání s druhou největší, korejskou Kore by šlo zhruba o čtvrtinu a oproti momentálně největší jaderné elektrárně v USA Palo Verde skoro o polovinu.
„Google se zavázal k podpoře projektů, které posilují energetické sítě v místech, kde působíme, a pokročilá jaderná technologie poskytuje spolehlivou energii pro základní zatížení 24 hodin denně, 7 dní v týdnu,“ uvedla pro CNBC Amanda Peterson Corio, globální vedoucí oddělení energie pro datová centra ve společnosti Google.