Francie chce peníze na nové jaderné elektrárny i od odběratelů ve Švýcarsku

Jaderná elektrárna Cruas. Foto: David ROUMANET z Pixabay

Budete od nás odebírat energii, tak přispějte na výstavbu. S touto úvahou chtějí Francouzi získat peníze na nové jaderné elektrárny od Švýcarů. O záměru informoval web Swissinfo.ch s odvoláním na list NZZ am Sonntag. Konkrétně má jít o šest nových jaderných elektráren, jež mají vzniknout do roku 2050.

Francie zhruba před měsícem ústy svého ministra hospodářství dala najevo, že se nehodlá podvolit evropskému tlaku na navyšování počtu větrných turbín a ploch solárních elektráren. Namísto toho hodlá splnit, ba dokonce překonat emisní cíle pomocí jádra. Chce modernizovat stávající elektrárny, ale i stavět nové.

Je ale zřejmé, že jí dělají starosti peníze. Protože jako jedna z mála velkých evropských zemí i do budoucna zjevně hodlá zůstat exportérem elektrické energie (na rozdíl třeba od Německa či Itálie), přišla s úvahou, že by se do financování rozvoje mohli zapojit i budoucí odběratelé. Konkrétně bohaté Švýcarsko.

„Energie z francouzských elektráren se bude vyvážet do sousedních zemí, takže Francie věří, že tyto země by měly pomoci zaplatit pomoc na jejich výstavbu,“ napsal Swissinfo.ch.

Švýcarsko se po katastrofě ve Fukušimě rozhodlo odstavit své poslední jaderné elektrárny, což v roce 2017 stvrdilo i referendum. Zatím ale stále různé bloky běží a různé iniciativy usilují o zrušení verdiktu. Podle World Nucelar News (WNN) dokonce společnost Axpo oznámila, že uvažuje o prodloužení životnosti nejstarších bloků z přelomu 60. a 70. let za původně schválenou šedesátiletou hranici životnosti.

„Jaderná energie je zvláště důležitá pro bezpečnost dodávek, protože ji lze vyrábět v zimě, kdy téměř polovina elektřiny vyrobené ve Švýcarsku pochází z jaderné energie,“ uvedla podle WNN Axpo.