Francie asi bude mít na Vánoce nedostatek foie gras, ceny vzrostou

Zatímco u nás se domácnosti bojí, zda si budou mít na Vánoce čím zatopit, ve Francii hrozí, že nebude dostatek foie gras.  Tedy ztučnělých jater vodních ptáků, především hus, jež jsou tradičně součástí většiny vánočních a novoročních jídel.

Foto: bzwei z Pixabay

Komentář SH: Jak vidno, všechno je relativní. Kéž bychom se u nás báli jen, že nebude dost kaprů. I když… Kdyby bylo dost energie, možná by nás to taky naštvalo. Zrovna Francie má vedle Německa na energetické krizi také svůj podíl. Protože nechala zastarat část jaderných elektráren. No jo, ale na druhou stranu – když ono to vypadalo, že unie jim zatrhne tipec.

Letos ale hrozí, že této pochoutky bude málo a že její cena bude výrazně vyšší než v minulosti. Chovy hus a kachen se snížily kvůli ptačí chřipce a válka na Ukrajině zvýšila náklady na výkrm. Očekává se tak pokles nabídky o 30 až 40 procent. S odvoláním na sdružení producentů foie gras to napsal deník Le Parisien.

Ve srovnání s prvním pololetím roku 2020 se náklady na produkci foie gras zvýšily o 28 procent. Hlavní příčinou jsou vedle vyšších nákladů na zkrmované obilí a na energii také vyšší ceny za dopravu a balení. Už na jaře sdružení varovalo před poklesem produkce. Kvůli výskytu ptačí chřipky se v různých částech země přerušil chov husí a kachen.

Francie je předním producentem i konzumentem foie gras, produkce této pochoutky ale klesá. Podle sdružení se loni produkce ve Francii snížila na 11.674 ze 14.593 tun v roce 2020. V roce 2019 činila produkce 16.764 tun.

Vykrmování kachen a hus pro foie gras je však velmi kontroverzní, protože tato metoda je považována za krutou. Ve Francii se proti tomu stále častěji protestuje, upozornila agentura DPA.