Fed přiznal, že na kolapsu Silicon Valley Bank se podílel nedostatečný dohled

Ilustrační foto: Gerd Altman z Pixabay

V pádu americké Silicon Valley Bank mají svůj díl viny i pracovníci centrální banky Fed. Ta ve své zprávě připustila, že se banka zhroutila mj. i kvůli nedostatečnému dohledu.

Konkrétně uvedla, že se banka se zhroutila v důsledku mimořádně špatného řízení, slabé regulace a nedostatečného dohledu.

Fed ve své zprávě také přiznal, že jeho pracovníci si dostatečně neuvědomili „závažnost kritických nedostatků v řízení podniku, likviditě a správě úrokových rizik“. Poté, co tyto nedostatky identifikovali, navíc podle centrální banky nepodnikli dostatečné kroky k tomu, aby SVB tyto problémy včas vyřešila.

„Po kolapsu společnosti Silicon Valley Bank musíme posílit dohled Fedu a regulaci,“ uvedl ve zprávě Michael Barr, který má ve Fedu dohled nad finančním sektorem na starosti.

Komentář SH: Není to poprvé. Celá hypoteční krize z let 2007 a 2008 byla z velké části důsledkem selhání regulace, ovšem tehdy snad více než o Fed šlo o komisi pro cenné papíry SEC. Po každé podobné udáslosti či sérii událostí se mechanismy začnou měnit. Jenže přicházejí nové formy obchodu, nové specializace bank a po čase zase nějaký nový problém. Pokud se nepřelije do celého sektoru, tak ho asi budeme muset vzít jako cenu za pokrok. Proč se ale Fed k pochybení přiznal, ví jen ten, kdo o tom rozhodl.

Pád SVB vedl k růstu napětí v bankovním sektoru. V současnosti se s problémy potýká americká banka First Republic, která podle dnešní zprávy serveru CNBC pravděpodobně směřuje do nucené správy.