ExxonMobil: odejdeme z Evropy, pokud Brusel neomezí byrokracii
Americký ropný gigant ExxonMobil varoval, že je připraven přesunout plánované investice do projektů souvisejících s klimatem v řádu miliard dolarů z Evropské unie do jiných částí světa, pokud Brusel neomezí byrokracii v oblasti ochrany životního prostředí. Ta je podle firmy zodpovědná za „deindustrializaci evropské ekonomiky“, píše list Financial Times (FT).
Jde o další důrazné varování vůči byrokracii v Evropské unii. Proti ní se staví řada firem, některé oznámily přesouvání výrobních závodů mimo Evropu, nebo z nejvyspělějších zemí jako je Německo například do Polska. Příkladem může být výrobce bílé techniky Miele. Stejně tak se masivně hovoří o zmíněné deindustralizaci Evropy.
Manažerka Karen McKeeová ze společnosti ExxonMobil britskému listu sdělila, že podnik si na období 2022 až 2027 dal stranou 20 miliard dolarů (přes 470 miliard korun) na projekty zaměřené na snižování uhlíkových emisí. Dodala, že firma pravděpodobně bude v důsledku rostoucí frustrace z regulační zátěže v Evropě upřednostňovat jiné části světa.
současný vývoj v Evropě nevyvolává důvěru v dlouhodobě předvídatelnou politiku
„Pokud investujeme, máme na zřeteli velmi dlouhý časový horizont. Řekla bych, že současný vývoj v Evropě nevyvolává důvěru v dlouhodobě předvídatelnou politiku,“ uvedla McKeeová. „To, co zažíváme, je deindustrializace evropské ekonomiky, což nás znepokojuje.“
Regulace spojená s ambiciózními evropskými klimatickými cíli má podle manažerky velmi negativní dopad na podnikání a vede k „pomalým a komplikovaným procedurám“ při schvalovacích procesech a zajišťování financí.
ExxonMobil patří mezi největší ropné a plynárenské společnosti na světě. Firma v uplynulých deseti letech investovala v Evropě více než 20 miliard eur (zhruba 510 miliard korun). Loni v prosinci ohlásila pilotní projekt v zachycování oxidu uhličitého spolufinancovaný Evropskou unií.
Někteří evropští představitelé, například francouzský prezident Emmanuel Macron a belgický premiér Alexander De Croo, už dali Evropské komisi (EK) najevo obavy, že regulace v oblasti ochrany životního prostředí odrazuje investory. Vyvolává také nespokojenost a protesty mezi zemědělci.