Čína už vyrábí tolik solárních panelů, že producenti krachují

Foto: Chelsea na Unsplash

Produkce čínských výrobců solárních panelů je tak velká, že vzájemná konkurence sráží jejich ceny na minimum a výrobci volají po zásahu státu. Uvedl to web Handelsblatt.

„Šéfové společností nyní používají drastická slova, aby varovali před důsledky,“ napsal doslova. „V krvavé soutěži se navzájem ničíme,“ varoval podle něj Zhu Gongshan, šéf výrobce polysilikonů GCL Technology.

Čína dominuje světovému trhu se solárními panely. Mimo jiné i proto, že disponuje dostatkem kovů k jejich výrobě, ať už z vlastních zásob nebo dovozu. V řadě zemí, kde se těží kovy nutné pro jejich výrobu a ještě více pro baterie do elektroaut, je také investičně a diplomaticky aktivní. Do některých tak už jiní odběratelé nemají přístup.

Zdá se ale, že tento frontální útok na trhy se do jisté míry obrátil proti ní. Nadprodukce rozpoutala cenovou válku, která podle Handeslbatt pro mnohé výrobce skončí v troskách. Stále více společností prý musí propouštět zaměstnance nebo úplně zavírat své továrny, protože tržní ceny jsou už pod jejich výrobními náklady. Jen za poslední rok klesla cena solárních modulů od čínských výrobců téměř na polovinu, píše web.

Tím víc je důležitý export a Číňani tak zřejmě budou dál likvidovat konkurenci z jiných částí světa. A západ se bránit cly či jinými ochrannými prostředky. V USA už dokonce dosahují 50 procent.