ČEZ v Ústeckém kraji sází na plyn a biomasu

Elektrárna Prunéřov II, která se změní na teplárnu. Ilustrační foto: ČEZ

Přes 100 miliard korun investuje Skupina ČEZ do roku 2030 v Ústeckém kraji. Chce si tak i nadále udržet pozici nejvýznamnějšího místního investora a největšího zaměstnavatele. Investice do roku 2030 budou směřovat zejména do vybudování nových teplárenských zdrojů a zajištění dodávek tepla pro občany a firmy na další desítky let a také do rozvoje nových zdrojů na výrobu elektřiny. Jiné investice poputují do inovativních projektů, například zpracování lithia, oznámil ČEZ.

Další investice společnost plánuje do kraje přinést do roku 2040, v rámci rozvoje nových zdrojů elektřiny a tepla, např. malého modulárního reaktoru v Tušimicích a souvisejícího jaderného průmyslu a výzkumu. Rozvoj moderní energetiky v Ústeckém kraji přinese jak nová pracovní místa, kde naleznou uplatnění zaměstnanci končících uhelných provozů, tak i zkvalitnění školství a otevření nových specializovaných oborů, a to díky úzké spolupráci Skupiny ČEZ a místních škol a univerzity.

Jednou z investic je i získání 100% podílu ve společnosti Actherm distribuce, která z elektrárny Prunéřov II zajišťuje dodávky tepla v Chomutově. Akvizice Actherm distribuce a zároveň probíhající modernizace elektrárny Prunéřov II jsou dobrým předpokladem pro zajištění centrálního zásobování teplem i stabilních dodávek tepla pro místní občany a ostatní zákazníky do budoucna.

„ČEZ je největším investorem v Ústeckém kraji, zaměstnáváme tu 6300 lidí a chceme být nejvýznamnějším investorem i nadále a svoji pozici v regionu ještě upevnit. Proto jsme připravili plán pro Ústecký kraj, který ukazuje, že chceme zůstat dobrým a spolehlivým sousedem, který se na rozvoji kraje bude podílet další desítky let a investovat do našeho zdejšího podnikání významné prostředky. Chceme zejména vybudovat nové teplárenské zdroje, které zajistí na další desítky let bezpečné a stabilní dodávky tepla místním občanům i firmám, a také nové ekologické zdroje na výrobu elektřiny, zejména na pozemcích našich elektráren a dolů. Věnujeme se také inovativním projektům s vysokou přidanou hodnotou, jako zpracování lithia. Tyto rozvojové projekty a moderní energetika obecně přinesou kvalifikovaná pracovní místa a budou také impulzem pro výzkum, takže hodláme zintenzivnit naši spolupráci s místními školami a univerzitou,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.  

„Zajistit dodávky tepla na další desítky let pro obyvatele kraje je pro nás prioritou. Uhelné zdroje, které využíváme v energetice nyní a které se starají o dodávky, budou muset do několika let skončit. Velmi mě těší, že máme v regionu spolehlivého a díky dlouhodobému sousedství prověřeného partnera, který se chce i do budoucna na rozvoji kraje intenzivně podílet, vybuduje nové energetické zdroje a věnuje na to nemalé prostředky. Myslíme na budoucnost a investice ČEZ nám zajistí jak dodávky energie v následujících desetiletích i garanci dalšího rozvoje energetického sektoru a tvorbu nových pracovních míst v celém odvětví,“ řekl první náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jiří Kulhánek.

ČEZ je největším dodavatelem tepla v kraji a výrobu v uhelných zdrojích v Trmicích, Tušimicích, Prunéřově i Ledvicích nahradí postupně novými plynovými a biomasovými teplárnami. Cílem je v maximální míře udržet výhody centrálního zásobování teplem v Ústí nad Labem, Teplicích, Chomutově, Kadani, Klášterci nad Ohří, Bílině, Ledvicích, Prunéřově a dalších městech.

Výstavba nových tepláren nyní probíhá v areálu Elektrárny Prunéřov II, odkud proudí dodávky tepla do Chomutova, Klášterce nad Ohří a Jirkova. Staví se tu nové plynové kotelny a připravují nové kogenerační jednotky a kotel na biomasu.

„V okrese Chomutov máme dvě velké elektrárny ČEZ, které vedle elektřiny dodávají teplo do okolních měst. Modernizaci energetických zdrojů naplánovanou ČEZ podporujeme a má pro nás řadu výhod. Vedle zachování části pracovních míst to je také zabezpečení dlouhodobých dodávek tepla na další desítky let. Přeměna elektráren Prunéřov a Tušimice na nízkoemisní zdroje také pomůže zlepšit životní prostředí a kvalitu života v okolí. Jsem také rád, že se společnost Actherm distribuce stává součástí Skupiny ČEZ, protože to znamená dlouhodobou stabilitu teplárenství pro občany v našem městě i v celém regionu. ČEZ je osvědčeným dodavatelem tepla do našeho města, jehož všestranný rozvoj dlouhodobě podporuje. Je dobře, že tomu tak bude i nadále,“ říká primátor Chomutova a radní Ústeckého kraje Marek Hrabáč.

Actherm distribuce zajišťuje přibližně 50 % koncového prodeje tepla ze systému centrálního zásobování teplem v aglomeraci Chomutova, Jirkova a Klášterce nad Ohří. Je provozovatelem výměníkových stanic a sekundárních rozvodů tepla v Chomutově. Actherm distribuce odebírá teplo z elektrárny Prunéřov prostřednictvím primárních rozvodů ve vlastnictví ČEZ Teplárenská. Ročně dodává 470 TJ tepla pro celkem 384 odběratele, z celkového množství 84 % odebírají domácnosti.

ČEZ zároveň pracuje na vybudování přípojky z Prunéřova do Kadaně, kterou budou nové prunéřovské zdroje v budoucnu zásobovat teplem také, a nahradí tak dodávky Elektrárny Tušimice, která bude sloužit pouze jako tepelná záloha.

„V současnosti získáváme teplo pro naše město z uhelné elektrárny Tušimice. Je nám ale jasné, že dodávky z této uhelné elektrárny v dalších letech nutně skončí. Jsme rádi, že ČEZ hodlá dostát své pozici spolehlivého partnera a s dodávkami tepla pro nás počítá i po odstavení Tušimic, kdy bude Kadaň zásobovat z nových moderních zdrojů v Prunéřově. To zajistí nová přípojka, která propojí Kadaň přímo s prunéřovskou elektrárnou. Samozřejmě nás i jako zřizovatele Tepelného hospodářství Kadaň coby mezistupně mezi dodavatelem a koncovým zákazníkem nejvíce zajímá cena, o které povedeme intenzivní jednání,“ vysvětluje starosta Kadaně Jan Losenický. 

„Zachování dodávky tepla ze systému CZT pro téměř pět tisíc bytů v Klášterci nad Ohří patří k našim prioritám. Těší nás, že konec uhlí rozhodně neznamená konec osvědčené spolupráce s ČEZ. Věříme, že teplo z nových ekologických zdrojů, které vzniknou v Prunéřově, bude pro naše občany jistotou pro další desítky let,“ vysvětluje starosta Klášterce nad Ohří Štefan Drozd.

Stejně dlouhodobou vizi má ČEZ i pro dodávky tepla pro krajské město Ústí nad Labem a pro Teplice, které jsou zásobovány z tepláren v Trmicích a Ledvicích. Uhelná teplárna v Trmicích skončí do roku 2030 a bude nahrazena paroplynovou teplárnou a biomasovým kotlem, na jejichž dodávky nyní probíhají výběrová řízení. Zároveň proběhne modernizace teplárenské soustavy ve městě staré 60 let, kde dojde ke konverzi na výrazně efektivnější horkovody. Biomasovými kotly do budoucna ČEZ plánuje nahradit dodávky z Elektrárny Ledvice, která zásobuje teplem města Bílina, Ledvice a část Teplic.  

„Všichni víme, že uhlí v energetice brzy doslouží a my se musíme připravit na to, co přijde pak. Jsem rád, že ČEZ se ukazuje jako dobrý partner, na kterého se můžeme spolehnout a který přemýšlí o zásobování Ústí dlouhodobě a informuje nás s předstihem o plánovaných krocích. I ve spolupráci s městskou společností THMÚ nyní pracujeme na tom, abychom zachovali výhody centrálního zásobování teplem na další desítky let pro co největší počet našich občanů. Naším cílem je plynulé nahrazení stávajícího uhelného zdroje novými ekologičtějšími teplárnami,“ říká primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický. 

„V energetice je potřeba přemýšlet dlouhodobě, protože vybudovat nové zdroje trvá roky. Centrální zásobování teplem má své výhody a naši občané jsou na něj zvyklí. Je správné, že ČEZ chce v dodávkách tepla do Teplic pokračovat i nadále a už teď přemýšlí o tom, čím nahradí dosluhující uhlí. Ledvická elektrárna jednou skončí a my jsme rádi, že teplo pro naše občany bude i potom stabilně zajištěno,“ dodává primátor Teplic Jiří Štábl

V areálech stávajících uhelných elektráren Prunéřov a Tušimice a na pozemcích uhelných dolů vzniknou také nové elektrárenské zdroje, zejména paroplynové a fotovoltaické elektrárny. Další obnovitelné zdroje budou vznikat po dohodě s obcemi v dalších částech kraje. 

Další investice poputují do posilování bezpečnosti a modernizace distribučních sítí nebo rozvojových projektů, jako je lithium park nebo příprava výstavby malého modulárního reaktoru v Tušimicích. Lithium park, který znamená investici v řádu desítek miliard korun, může zaměstnat přibližně 2000 lidí a bude zpracovávat lithium pro potřeby automobilového průmyslu a energetiky. Projekt umožní rozvoj sofistikovaného lithiového průmyslu s kvalifikovanými pracovními místy a dlouhodobou perspektivou, včetně souvisejícího výzkumu a vývoje. ČEZ zároveň nadále pracuje na projektu výstavby bateriového závodu na pozemcích prunéřovské elektrárny. 

Doslova mozkem moderní energetiky v Ústeckém kraji a symbolem přeměny uhelné lokality v bezemisní region se stane nový energetický dispečink, který společnost ČEZ Obnovitelné zdroje buduje v areálu bývalé rozvodny v Málkově u Chomutova. Dispečerské centrum bude dohlížet na provoz všech obnovitelných zdrojů ČEZ v České republice a na dálku řídit desítky fotovoltaických, větrných a malých vodních elektráren. Kvalitní zázemí tu najdou specialisté ČEZ zajišťující systémy údržby, diagnostiky a informačních technologií.

Transformace zdejší energetiky bude mít pozitivní vliv i na rozvoj a zkvalitnění školství v regionu. Skupina ČEZ již v současnosti spolupracuje s šesti partnerskými středními školami. Blízká spolupráce probíhá také s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně. Vzniknou nové studijní obory, které se budou specializovat právě na pozice související s energetickými provozy.



Skupina ČEZ zaměstnává v kraji téměř 6300 lidí, z toho přes 4300 lidí ve skupině Severočeské doly a další pracovníky v ostatních společnostech skupiny. ČEZ v devadesátých letech investoval 100 miliard korun a provedl nejrychlejší ekologizaci uhelných elektráren v Evropě, většinou právě v Ústeckém kraji, a díky tomu klesly emise elektráren na jednotky procent a Krušné hory se opět zazelenaly. 

Skupina ČEZ vytváří více než 7 % HDP celého Ústeckého kraje. Občanům kraje přináší na daních a odvodech téměř 900 mil. Kč ročně. Skupina ČEZ také poskytuje Ústeckému kraji dary a výdaje na sponzoringové aktivity a od roku 2006 již celkem poskytla přes 3 miliardy korun. Dalších téměř 8 miliard korun investovaly v kraji Severočeské doly v rámci rekultivačních programů.