Český malý modulární reaktor originálně řeší elektřinu i teplo

Ilustrační foto: Olaf z Pixabay

Projekt malého modulárního reaktoru DAVID SMR je výsledkem letité české tradice jaderného inženýrství. Ta je silná a úspěšná. V komunitě českých jaderných vědců vznikl již před mnoha lety nápad na vlastní malý modulární reaktor (small modular reactor – SMR). Jako životaschopný návrh se nakonec ukázal projekt DAVID SMR. „Díky svému zaměření na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla řeší jiný problém než ostatní světoví aspiranti na dodavatele SMR, jako jsou celosvětově známé firmy Westinghouse, Rolls-Royce nebo GE-Hitachi, které jsou primárně zaměřené na výrobu elektrické energie a se kterými lze jen těžko soupeřit,“ tvrdí společnost Czechatom. 

Český projekt se od počátku zaměřil na jiný, neméně důležitý segment trhu – na minimalizaci emisí v teplárenství v bývalém východním bloku (tedy i v Česku) a Skandinávii. V globálním měřítku může fungovat ve vybraných průmyslových odvětvích, k odsolování mořské vody a zajištění dodávek elektřiny nebo jako chlazení pro datacentra. Představuje tak významný český příspěvek k řešení současných energetických výzev a má velký potenciál přispět k české energetické nezávislosti a bezpečnosti.

Je to energetické zařízení postavené na principu tlakovodních reaktorů, které jsou využívány v českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín a ve většině jaderných elektráren na světě. Reaktor DAVID SMR poskytne výkon 50 MWe. Bude instalován v párech, v případě nasazení čtyř párů dosáhne celé energetické zařízení výkonu 400 MWe. V maximální uvažované konfiguraci půjde tedy o více než vhodnou náhradu za (v budoucnosti odstavované) uhelné elektrárny.

Hlavním investorem projektu je společnost Witkowitz Atomica ze skupiny Witkowitz a hlavním dodavatelem je společnost Czechatom. Martin Groch, předseda představenstva společnosti Czechatom, k současné energetické situaci říká: „Stárnoucí energetická infrastruktura, geopolitika a mezinárodní vývoj energetického mixu dává řadu důvodů k obavám o energetickou bezpečnost Česka. Energetičtí praktici chtějí otázku dekarbonizace odvětví řešit až po zajištění dostatečné energie pro běžný chod státu – vždyť již dnes nám hrozí blackouty, potažmo kolaps průmyslu a tím pádem i ekonomiky, který má potenciál vyústit i v násilí ve společnosti. Já věřím, že lze trefit celé toto hejno much jednou ranou. DAVID SMR energetiku decentralizuje, dekarbonizuje a všestranně posílí. Bude to také významný vývozní artikl. Je to české řešení, vznikající v široké mezinárodní spolupráci, s globálním dopadem.“

Projekt odstartoval v roce 2018 a v létě byla úspěšně dokončena první fáze předlicenčního posouzení u technické podpory ukrajinského regulátora SSTC NRS. Výstupy tohoto předlicenčního posouzení posloužily především jako zpětná vazba pro projektový a konstrukční tým DAVID SMR i jako signál pro další partnery o postupu projektu. Tento instrument zavádí i nová česká atomová legislativa, což lze považovat za velmi pozitivní krok. Už na Světovém ekonomickém fóru v Davosu v lednu 2024 podepsali zástupci projektu DAVID SMR společný záměr s vládou indického státu Maháráštra, která plánuje nasazení flotily SMR. Přidala se tak k několika dalším zájemcům o výstavbu českého DAVID SMR ze zahraničí i tuzemska.

„Při příležitosti státního svátku vzniku naší republiky je dobré připomenout, proč je toto odvětví zásadní pro budoucnost naší země a proč je energetická soběstačnost důležitým prvkem pro zachování naší demokracie. Od roku 1918 vzniklo na území Česka mnoho technologií, díky kterým jsme známí po celém světě. V posledních letech ale česká společnost viditelně ztrácí sebevědomí, je odevzdaná, často jen pasivně vyčkává, kam ji vír okolních událostí zavane,“ připomíná společnost Czechatom. „Česko získalo před více než sto lety suverenitu a doposud se v globálním světě ještě neztratilo. Stále dokáže přijít s originálními nápady, které mohou bez nadsázky měnit svět. Mezinárodní spolupráce je nezpochybnitelně nutná, ale připomeňme si, že by vždy měla být maximálně rovnocenná. Také platí, že čím více toho jako suverénní stát přineseme k jednacímu stolu, tím silnější budou naše vyjednávací možnosti. A právě vlastní technické prostředky k zajištění energetické bezpečnosti státu, zejména jeho obyvatelstva a průmyslu, jsou na mezinárodní úrovni opravdu silný vyjednávací prostředek.