Čeští a ukrajinští experti dokončili a posoudili koncepci malého reaktoru

Ilustrační foto: Pixabay

Česko-ukrajinská spolupráce ve vývoji malých modulárních reaktorů se výrazně prohloubila. V Kyjevě se v Národní akademii věd konala konference Vyhlídky zavádění inovací v jaderné energii, na které zástupci vítkovické společnosti Witkowitz Atomica představili hlavní technologické parametry malého reaktoru David SMR, který vyvíjejí ve společnosti Czechatom. Informovala o tom společnost Witkowitz.

V říjnu byla dokončena koncepční studie, která potvrdila, že projekt je technologicky proveditelný. Na práci při vývoji Davida SMR se od počátku podíleli ukrajinští odborníci. Nyní by se měla spolupráce dále prohloubit a vzniknout pracovní skupina za účasti expertů z Energoatomu, největšího výrobce elektřiny na Ukrajině, který provozuje 4 jaderné elektrárny s 15 bloky, a Státního vědeckotechnického centra pro jadernou a radiační bezpečnost (SSTC NRS). Z české strany se do pracovní skupiny zapojí odborníci ze společnosti Czechatom, která má na starosti samotný vývoj Davida SMR. Cílem užší spolupráce je využití vzájemné synergie, znalostí a zkušeností s vývojem, výrobou a provozem jaderných zdrojů energie. Toto by mělo urychlit práce na studii Basic design, kterou nyní v Czechatomu připravují. 

Další dobrá zpráva pro Davida přišla v pondělí. Na půdě Českého institutu informaticky a robotiky ČVUT se k posouzení Koncepční studie David SMR sešla Vědecko technická rada Czechatomu, což je široký panel předních odborníků v oblasti jaderné vědy, inženýrství a strojírenství z ČR, Slovenska a Ukrajiny.

Vědecko technická rada potvrdila, že koncepční studie Davida SMR  průřezově pokrývá všechny kapitoly návrhu jaderného zařízení podle standardů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Odborníci předložili návrhy užitečné pro práci na studii Basic Design. 

Vědecká konference v ukrajinské akademii věd i Vědecko technická rada Czechatom přinesly tak v krátkém období důležité dobré zprávy pro projekt David SMR a povzbuzení pro účastníky do další práce. Což přivítal předseda představenstva Witkowitz Atomica David Chrobok: „Naše modely ukazují, že David SMR je řešení vhodné nejen pro teplárenství, ale i pro další aplikace v řadě zemí světa. Registrujeme vážný zájem o realizaci Davida SMR i participaci na dokončení vývoje z několika států. To je významná validace toho, že jsme se vydali správnou cestou a David SMR je dobrý koncept, který bude významným přispěním k dosažení klimatických cílů a zajistí levnou a stabilní energii pro všechny.“

Martin Groch, předseda představenstva Czechatomu, k tomu dodává: „Poslední měsíce  byly ve znamení opravdu tvrdé práce všech týmů na dokončení koncepční studie. Ukázalo se, ze naše původní skici a nápady jsou realizovatelné. Je na místě poděkovat všem členům všech týmů jak z České republiky, tak Slovenska a Ukrajiny. Dokončení koncepční studie nám otvírá cestu k dalším krokům v realizaci projektu DAVID SMR.“

Na projektu malého modulárního reaktoru pracuje skupina odborníků od roku 2007. I když společnost Czechatom vznikla až v roce 2020, od počátku se v projektu angažuje skupina Witkowitz, založená již nežijícím podnikatelem Martinem Ulčákem.