Česko jedná se dvěma investory o továrně na baterie

Česká vláda jedná se dvěma potenciálními investory včetně koncernu Volkswagen o výstavbě továrny na baterie pro elektromobily v ČR. Je připravena projekt podpořit pobídkami v hodnotě miliard korun. Agentuře Reuters to řekl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Německý Volkswagen, jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto, letos v březnu oznámil, že plánuje mít do roku 2030 v Evropě šest továren na baterie. Uvedl, že jedna by mohla stát v Česku. Havlíček agentuře Reuters sdělil, že vláda jedná také s dalším potenciálním investorem, ale odmítl ho jmenovat. Podle ministra je vládním cílem zajistit vybudování jednoho závodu, ale je rovněž možné, že továrny ve finále budou dvě.

Jeden z představitelů Volkswagenu agentuře Reuters tento týden sdělil, že podnik o továrně na baterie pro elektromobily ve střední Evropě intenzivně jedná, ale že žádné rozhodnutí zatím nepadlo. Koncern již dříve oznámil, že možnými lokacemi pro tento závod jsou kromě České republiky rovněž Polsko a Slovensko.

Komentář SH:

Kdyby vláda řekla, že chce mít ve své zemi špičkové experty na energetiku nebo chemii, zafinancovala nové fakulty, koupila jim vybavení a vypsala stipendia pro špičkové zahraniční učitele, byl by to státní zájem a rozvojová stategie. Když vláda prohlásí, že státním záměrem je mít továrnu na baterie a vyzve výrobce, ať si tady tu továrnu postaví, že jim ji stát zaplatí, to je splněný sen každého kapitalisty.