Britové přeměňují plastový odpad na palivo i čistý vodík

Foto: Pixabay

Snahy o využití plastů při výrobě paliv dostávají první konkrétní výsledky. Britská firma už provozuje stroj, který jej přeměňuje na palivo, ev. i čistý vodík. Zprávu přinesl web fuelcellsworks.com.

Jednotka nazvaná Feedstock Testing Unit stojí ve Walesu a dokáže zpracovat 2,5 tuny odpadu za den. V budoucnu by to ale mělo být 35 tun. Produkuje tzv. syngas, tedy plyn obsahující vodík, metan a oxid uhelnatý. Ten sám o sobě může fungovat jako palivo a může například nahradit plyn v elektrárnách nebo teplárnách. O kolik je ekologičtější, se zpráva nezmiňuje. Druhou variantou je jeho vyčištění na samotný vodík.

Výhodou je, že různými úpravami lze dosáhnout schopnosti zpracovat jakýkoliv plast. Zatímco dnes se po vytřídění recykluje jen část odpadů a zbytek končí ve spalovnách, na skládkách či v nejhorším případě v oceánech. Zpráva se ovšem nezmiňuje o nákladech, ať už na pořízení budoucího vysokokapacitního zařízení, nebo na jeho provoz.

Britové však nejsou jediní, kdo hledají cestu k výrobě paliv z toho, co už okolo nás koluje. BBC přinesla reportáž o výsledku práce vědců z University of Cambridge. Ti našli způsob, jak vzít oxid uhličitý ze vzduchu a přeměnit ho rovněž na syngas. Protože by CO2 brali z ovzduší, byl by proces uhlíkově neutrální.

Litevští výzkumníci zase podle eurekalert.org dokázali při zplyňování odpadu na vodík odstranit dehet, který doposud tento proces zatěžoval. Zároveň je výsledný plyn bohatší na hydrogen. Jak ale dokáží tyto objevy zasáhnout do praxe, a zda nahradí dosud nespolehlivé zdroje čisté energie, ukáže až čas. Půjde jistě o efektivitu, náklady, ale také náklady distribuce výsledného vodíku.