Robert Bosch zprovoznil továrnu na čipy za rekordní miliardu eur

Německá společnost Robert Bosch, která je mimo jiné předním dodavatelem pro automobilový průmysl, poblíž Drážďan otevřela továrnu na čipy. Investovala do ní jednu miliardu eur (25,4 miliardy Kč), což je zatím její největší investice, uvedla agentura Reuters.

Továrna je plně digitalizovaná a je považována za jednu z nejmodernějších továren na čipy v Evropě. Od července začne vyrábět čipy pro elektrické nářadí a od září pro automobilový průmyslu, upozornila agentura DPA. Výroba tak začne o šest měsíců dříve, než firma původně plánovala. V současnosti má továrna 250 zaměstnanců, celkem plánuje vytvořit 700 pracovních míst.

Továrna zahajuje provoz v době napjatých celosvětových dodávek čipů. Zvýší schopnost firmy dodávat automobilkám přímo, a tedy méně spoléhat na výrobce třetích stran.

Do globálních problémů s dodávkami čipů, kvůli kterým museli někteří výrobci přerušit výrobu, ale specializovaná továrna podle analytiků příliš nezasáhne. V současnosti se očekává, že tyto problémy se podaří vyřešit až v příštím roce. Továrna určitě pomůže hlavním zákazníkům firmy Bosch, z globálního hlediska ale současný převis poptávky nad nabídkou příliš zmírnit nepomůže.