Bosch chce zakázat kouření, zákon je na straně odborů

Areál českobudějovické firmy Robert Bosch bude od příštího roku nekuřácký. Proti jsou odboráři, podle nichž je to hrubé pošlapání práv zaměstnanců. Zákaz může ovlivnit i jednání o růstu platů. ČTK to dnes řekl zmocněnec odborového svazu Kovo Jihočeského kraje Jan Janoušek. Bosch bude nekuřácký od 1. ledna 2022, sdělil mluvčí Bosch Group Pavel Roman.

Ve firmě začne 4. října kolektivní vyjednávání o mzdách. Odbory žádají na příští rok růst o 6 %, sdělila v tiskové zprávě vedoucí jihočeského regionálního pracoviště odborového svazu Kovo Pavlína Jirková. Bosch je s 3800 pracovníky jeden z největších zaměstnavatelů v kraji.
„Nezpochybňujeme škodlivost kouření pro zdraví člověka, hájíme pouze zásadní a nezadatelné právo každého občana, a tím je osobní svoboda. Odbory hájí a budou hájit práva zaměstnanců. A svoboda rozhodování k tomu patří. Každý by se měl sám rozhodnout, jak se svým zdravím naloží,“ prohlásil předseda odborů budějovického Bosche Stanislav Jindra, který nekouří. Jindra letos kandiduje do Sněmovny za ČSSD.

Odborový svaz Kovo firemní odboráře podporuje. Podle Janouška nemá zákaz kouření oporu v zákonech. „Žádný zaměstnavatel nemá právo svým zaměstnancům zakazovat cokoli, co jim coby svobodným občanům nezakazuje zákon. Zakazovat plošně něco, co se kupuje, prodává, se nám zdá nesprávné. A hlavně je daleko nebezpečnější, když lidé budou kouřit v zákoutích, někde ve skladech, než když mají oficiální místa, kde se dá kouřit,“ řekl Janoušek, také nekuřák.

Podle Jindry je v každé firmě víc problémů, jež dopadají na zdraví lidí. Jmenoval práce ve vnuceném tempu, noční směny či jednostranné zátěže rukou. Plán zakázat kouření ovlivní podle odborů i kolektivní vyjednávání na příští rok, i když jeho hlavním tématem budou platy. „Vstřícnost, především výrobní části zaměstnanců, k nepopulárním opatřením, jako jsou konta pracovní doby, se bude odvíjet od plánu firmy stát se nekuřáckou firmou,“ uvedl Jindra.
Odboráři udělali i anketu mezi zaměstnanci. Zapojilo se jich kolem 1100, všichni byli pro zachování kuřáckých míst, včetně řady nekuřáků. „Měli jsme i opačné anketní lístky (pro zákaz kouření), ty nám nikdo nevyplnil,“ řekl Jindra agentuře ČTK. Vedení firmy na výsledky ankety nereagovalo, dodal.

Bosch není první firmou v kraji, která kouření zakázala. Od ledna se nekouří ve firmě Viscofan CZ, která vyrábí v Českých Budějovicích umělá střívka pro potravinářský průmysl. Společnost má 630 zaměstnanců, část chodí o přestávkách s cigaretou mimo areál. Jiná je situace v Budějovickém Budvaru se 670 pracovníky. „Náš areál pivovaru je nekuřácký, ale máme v areálu pět míst vyhrazených přímo pro kuřáky. V nejbližší době by se to měnit nemělo,“ řekla PR manažerka Budvaru Markéta Ježková.

Budějovický Bosch skončil loni ve ztrátě po zdanění 121,9 milionu korun. Předloni byl v zisku téměř 633 milionů korun. Tržby klesly o 21,3 % na 17,4 mld. Kč. Příčinou byla nižší poptávka v důsledku koronakrize.