Akciové fondy letos vydělaly přes 13 procent, dluhopisové prodělaly
Akciové fondy si za prvních devět měsíců letošního roku připsaly přes 13 procent. Dluhopisové fondy byly naopak ve ztrátě 0,6 % a smíšené fondy si polepšily o 4,6 procenta. Vyplývá to z Partners Indexu podílových fondů za září.
„Nuda na finančních trzích v září rozhodně nebyla. Ceny všech hlavních aktiv šly většinou dolů. Negativní vliv na akcie měla především kauza krachujícího čínského developera, kde se investoři obávali, že by se celý problém mohl rozlít po světě jako za finanční krize v roce 2008,“ řekl ČTK analytik Partners Martin Mašát.
V ČR hrála prim Česká národní banka, která k překvapení analytiků a navzdory politickým tlakům zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 %, což byl největší posun nahoru za posledních 24 let. „ČNB neměla jinou možnost než rázně ukázat, že hodlá udržet inflaci na uzdě. Pokud by byla méně agresivní, hrozilo by, že inflační očekávání lidí se utrhnou až nad pět procent a rozjede se inflační spirála,“ komentoval Mašát. Růst základní úrokové sazby zatlačil níže ceny státních dluhopisů.
Šok v podobě krachu jednoho z největších čínských developerů negativně ovlivnil ceny akcií, a to celosvětově. „Negativní nálada postihla nejen Čínu, ale i americké a evropské akcie, které odepsaly pět, respektive 3,5 procenta,“ vysvětlil Mašát. Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v ČR byla v září minus 2,5 procenta.
Září nepřineslo dobré zprávy ani dluhopisovým fondům, které odepsaly 1,24 %, upozornil analytik Broker Consulting Martin Novák. Také na ně dopadá rostoucí inflace, na kterou centrální banky po vzoru ČNB budou dříve či později reagovat zvýšením úrokových sazeb. Dopady do dluhopisových fondů se liší. U dluhopisů platí, že pokud se zvyšují sazby, roste výnos do splatnosti, ale klesá jejich cena. To ostatně potvrzují i české desetileté státní dluhopisy, jejichž výnos se zvýšil z 1,8 na 2,2 procenta. Se záporným výsledkem v září skončily také fondy peněžního trhu, a to minus 0,63 procenta.
Po srpnovém poklesu zaznamenaly komoditní fondy v září opět pozitivní čísla, kdy posílily o 3,89 procenta. Nelze podle Nováka přitom vyloučit, že se jejich výkonnost bude dále zvyšovat s ohledem na růst cen komodit.
U nemovitostních fondů lze dlouhodobě sledovat klesající průměrnou výkonnost. Je to dáno tím, že s růstem cen nemovitostí klesá zisk z nájemného, a fondy tak připisují nižší zhodnocení, konkrétně 0,11 procenta. „Nemovitostní trh s rezidenčním bydlením je nyní pod tlakem hlavně v Česku, kde vidíme rostoucí ceny také u komerčních nemovitostí,“ podotkl Novák.
Majetek, který mají Češi uložený ve fondech kolektivního investování, se podle dat Asociace pro kapitálový trh za první pololetí 2021 zvýšil meziročně o 61 mld. kč na 651 miliard korun.