Polská centrální banka zvýšila základní úrok na 6 procent
Polská centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 6 %, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2008. Pokračuje tak ve zpřísňování měnové politiky v reakci na vysokou inflaci.
Meziroční růst spotřebitelských cen v Polsku v květnu podle předběžných údajů zrychlil na 13,9 % z dubnových 12,4 procenta. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni od října 1997 a vliv na ni má zejména růst cen komodit kvůli válce na Ukrajině.
„Očekává se, že v příštích čtvrtletích budou přetrvávat faktory, které nyní zrychlují růst cen, včetně těch, jež souvisejí s ruskou agresí vůči Ukrajině,“ napsala centrální banka v tiskové zprávě. „Zvyšování úroků společně s polevením šoků, které nyní zvyšují ceny, přispěje k postupnému poklesu inflace v příštích letech.“
Inflace se nyní nachází vysoko nad cílovým rozpětím centrální banky, které činí 1,5 až 3,5 procenta. Podle analytika Liama Peache ze společnosti Emerging Europe bude banka pokračovat ve výrazném zvyšování úroků i na dalších zasedáních.
„Zvýšená inflace pramení zejména ze silného růstu globálních cen energetických a zemědělských komodit, za kterým do značné míry stojí důsledky ruské vojenské agrese vůči Ukrajině, a z dřívějšího zvyšování regulovaných cen elektřiny, zemního plynu a tepla,“ napsala centrální banka. „Inflaci podporují rovněž důsledky výpadků v globálním dodavatelském řetězci a vysoké náklady na dopravu v mezinárodním obchodě.“
Polská centrální banka zahájila zvyšování úroků loni v říjnu. Připojila se tak k centrálním bankám v Česku a Maďarsku, které začaly úroky zvyšovat již loni v červnu.
Začátkem tohoto měsíce bankovní rada České národní banky (ČNB) zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice v dubnu zrychlil na 14,2 % z březnových 12,7 procenta. Inflace je tak v Česku nejvyšší od roku 1993.