Nejvíc zdražují průmysl a zemědělství
Meziměsíčně rostly cen v průmyslu podle vedoucího oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimíra Klimeše dokonce nejrychlejším tempem od února 1991, konkrétně o téměř 7 %. Ceny zemědělských výrobců se proti prosinci zvýšily o 4,4 %, stavební práce od konce loňského roku zdražily o 0,5 % a tržní služby pro podniky o 0,7 %.
V průmyslu byl meziroční nárůst cen vyšší než letos v lednu podle statistiků naposledy před 30 lety. Největší vliv na lednové meziroční zdražení měly zejména vyšší ceny energií. Ceny elektřiny, plynu a páry stouply proti lednu 2021 o dvě pětiny, přičemž jen u elektřiny byla cena vyšší o polovinu.
Vedle toho o polovinu vyšší ceny než před rokem byly také u chemických látek a o zhruba čtvrtinu zdražily kovy, kovodělné výrobky, dřevo, papír a tisk. Vzrostly i ceny potravinářských výrobků, vody, koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny dopravních prostředků klesly.
U zemědělských výrobců v meziročním srovnání stouply zejména ceny v rostlinné výrobě, a to o třetinu. V živočišné výrobě byly vyšší o necelých osm procent. Proti loňskému lednu byly dražší olejniny, obiloviny, brambory, skot, mléko a vejce. Naopak zlevnilo ovoce a jatečná prasata.
Materiály pro stavebnictví zdražily o 1/4
Ceny materiálů a výrobků pro stavebnictví byly meziročně vyšší o téměř čtvrtinu. V oblasti tržních služeb pro podniky o více než deset procent zdražilo skladování a podpůrné služby v dopravě a reklamní služby. Vyšší byly i ceny za služby v oblasti zaměstnávání a za vydavatelské, právní a účetnické služby.
„Aktuální situace na trhu je lepší než v roce 2021, avšak stále jsou druhy komodit, kterých je nedostatek. Minerální vata se zatím nakupuje v režimu přídělů pro stálé zákazníky v objemech z minulých let. Zdicí materiály jsou aktuálně hůře dostupné, termín dodání cca čtyři až 10 týdnů. Dodání pórobetonových tvárnic je 12 až 16 týdnů od objednání,“ uvedl mluvčí Skupiny Metrostav Vojtěch Kostiha.
Výsledkem růstu cen energií podle Kostihy je zdražování, které v únoru a březnu bude o dalších zhruba pět procent. „Uvidíme, jak se bude vyvíjet situace na Ukrajině. Pokud by byl nedostatek plynu, můžeme očekávat další zdražení. A to výrazné,“ dodal Kostiha.