Timeout skončil, ruská armáda překročila hranice
Ruská vojska se stahují od ukrajinských hranic a občané druhé kategorie mohou zase do restaurací i bazénů. Takže se svět vrací do normálu. Kdo té iluzi před pár dny uvěřil, asi se z ní bude muset probrat.
Když se objevila zpráva o konci vojenského cvičení, po němž se měla významná část ruských vojsk vracet na svá domovská stanoviště, přineslo to titulky vyznívající jako konec akce. Tedy celé akce. Proč ne? Proti teorii, že Putin teď musí něco udělat, aby si doma zachoval tvář, šlo postavit antitezi. A sice, že teď by celému světu ukázal, nakolik šlo ze strany USA a dalších „západních“ států o pouhou štvavou kampaň.
Odchod vojsk od hranic nic neznamenal
Jenže napětí začalo záhy znovu růst a v noci na dnešek ruská armáda překročila hranice. Sice „jen“ do separatistických republik, ovšem jejich samostatnost uznalo pouze samotné Rusko. Navíc se střílí a obě strany oznamují oběti. Už předtím zpravodajské služby nejprve přinesly informace, že se od hranic stahují jen malé části vojsk, které nebyly v bojových pozicích. Pak zase, že se nestáhl nikdo a šlo o lež. První datum útoku se sice nepotvrdilo, ovšem že to nic neznamná, se ukázalo velmi rychle.
To je celý ten problém. Jakoukoliv zprávu vždy někdo vypustil s nějakým cílem. Jasné je jen to, že Rusko překročilo Rubikon a je otázkou, jak daleko hodlá jeho vládce (nebo vládci?) zajít. A jak na to bude svět reagovat.
Premiér Petr Fiala v neděli řekl, že Evropa je krok od války. Je otázkou, jak rozsáhlou válku měl na mysli. Jestli tu, která začala, nebo ještě horší (i ta současná je hrozná, i když to možná není úplně válka). Když k tomu dodal, že jsme připraveni na migrační vlnu i přerušení dodávek energie, nejedno obočí se asi nadzvedlo. Nedej Bůh, abychom to reálně otestovali. Protože – jak by řekl doktor Cvach – na to není nikdo připraven.
Jisté tak je, že trvá situace, kterou jsme si po desetiletí nedovedli představit. A sice, že máme střílející vojska blízko a nejde o žádné etnické či náboženské třenice. Nýbrž o invazi útok jedné z nevětších zemí světa s jednou z největších armád. Do poslední chvíle se přitom soicální sítě plnily tím, že se nic nestane a USA jen štve lidi proti hodnému Vladimírovi.
Klíčové otázky možná zní: 1. Jak daleko chce Putin zajít, 2. Jak bude „západ“ reagovat, 3. Co na to mocní Rusové, kterým to kazí byznys?
Klíčové otázky možná zní: „1. Jak daleko chce Putin zajít, 2. Jak bude „západ“ reagovat, 3. Co na to mocní Rusové, který to kazí byznys?“ Až jejich zodpovězení by nám mohlo naznačit, co bude dál.
Stejně tak je to s uvolňováním „proticovidových“ opatření. Pořád se o nich mluví. O žádný návrat do normálu ale nejde. Stále platí segregace, u nás třeba při návratu ze zahraničí, nebo jakékoliv jiné potřebě testu na covid. Mnohem brutálnější situace je v Itálii, kde premiér označuje půl milionu lidí za ty, kteří nejsou součástí společnosti a dokonce by neměli by mít právo na plat.
Od dolaru k bitcoinu kvůli restrikcím
A samozřejmě v Kanadě. Tam už dospěla k boji proti části obyvatelstva a devastaci ekonomiky. Poté co předseda vlády Justin Trudeau, zvolený lako liberál (!) rozhodl v rámci výjimečného stavu o blokování účtů protestujících lidí, začaly velké banky v zemi hlásit výpadek služeb. Ačkoliv hovořily o blíže neurčených technických problémech, nejen na sociálních sítích se neslo, že lidé vzali banky útokem a začali vybrat peníze.
Následně se podpora protestujících přenesla do sféry kryptoměn, hlavně bitcoinu. Posilovat měnu bez fundamentu, zcela mimo kontrolu, vyvolat run na banky, a to vše kvůli moci… to se snad musí otáčet v hrobě Friedrich von Hayek i Karel Marx. Kdyby vstali z mrtvých, asi by se vzali za ruce.
Trudeau nejen že hrozí lidem zabavováním majetku, v podstatě bez soudů, a nechá na ně útočit policii. Dokonce řekl židovské poslankyni, že hájíc lidská práva, podporuje lidi mávající svastikami.
To už nevydrželo 23 izraelských vědců, lékařů a akademiků, kteří od plic napsali kanadskému premiérovi, co si o něm myslí. Že potlačuje lidská práva a legitimní protesty, není schopen uznat svůj omyl a v pomlouvačné kampani zneužívá boj proti antisemitismu bez jakýchkoliv důkazů. Jenže, když zažene někoho, komu je moc nade vše, do kouta, většinou už se to neobejde bez násilí. Což se v Kanadě děje.
Dělat něco podobného Putin, jsou toho plná média a všechny vyspělé země kromě Číny a Německa (pořadí je abecední a bohužel i podle významu) hrozí sankcemi.
dělat to Putin, jsou toho plná média a všechny vyspělé země hrozí sankcemi
Lidská mysl má ale takovou blbou vlastnost, že se často bojí i Mikuláše v létě nebo si naopak ze všech zpráv vybírá ty, které jsou pozitivní. Aby svět vypadal lépe. I já jsem na chvíli (ale fakt jen na chvíli) uvěřil, že by ta rusko-ukrajinská akce mohla skončit. Že se svět vrací do normálu ale ne. Ani, že když Rusko přestane dodávat plyn, tak to zmákneme. Podobně, jako jsme chtěli Hitlera utlouct čepicema, zůstane jen u silných slov a minimálně střednědobé dopady budou ničivé. Bez ohledu na to, že Amerika zkapalňuje o stošest.
Těch pár optimisticky vypadajících dnů, to byl jen takový oddechový čas. Šaráda pokračuje. I pro toho, kdo si to pořád ještě neuvědomuje. Svět se za poslední dva roky změnil strašně moc. Mít peníze v Kanadské bance, tak už je stahuji. A mít tam jako podnikatel nějaká aktiva, balím fidlátka. A válka? Ta je možná ne na Ukrajině, ale za dveřmi.