Trump slíbil Americe nemožné, protože „to dokážeme nejlépe“

Ilustrační foto: thekreativecompany z Pixabay
Audio verzi článku si můžete poslechnout zde.

„Máme nového prezidenta. To je kalamita, pane Jonáš!“ Těmito slovy oznamovala Melicharová (Jitka Molavcová) panu Jonášovi (Jiří Suchý) před lety dávnými příjezd tehdejšího prezidenta USA Billa Clintona do Prahy. Tady ho vítal prezident Václav Havel.

Jako kalamitu „vítali“ prezidenta Donalda Trumpa mnozí komentátoři, politologové i státníci prakticky hned po jeho zvolení. I naši státníci.

Leč i lid prostý, jak jsem se sám přesvědčil, v místech, kde obvykle sleduje televizní sportovní přenosy, netrpělivě očekával nesportovní přenos z Washingtonu. Nejprve přísahu, pak inaugurační projev nastupujícího prezidenta. Jaké to asi bude? Bylo to dlouhý. Přesto jej místní pozorně vyslechli až do konce. Svědčí to o zvědavosti, ale také o výjimečnosti chvíle a osobnosti.

Osobnost začala zostra. „Zlatý věk Ameriky začíná právě teď. Navrátíme Americe znovu vážnost. Jednoduše Amerika bude na prvním místě. Naše suverenita bude obnovena, naše bezpečnost bude obnovena a spravedlnost bude navrácena,“ prohlásil Trump na úvod, tváře se přísně a neústupně. V zápětí vynadal ministerstvu spravedlnosti: „A to, co se stalo s ministerstvem spravedlnosti, to, jak bylo vychýleno a zneužito, bude napraveno.“ Není divu, s americkou spravedlností nabyl bohatých zkušeností. Ale první odstavec zakončil státnicky: „Naší hlavní prioritou bude vytvořit národ, který je hrdý, který prosperuje a který je svobodný. Amerika bude brzo větší, silnější a daleko výjimečnější než kdykoliv předtím.“

vláda zneužívala důvěru svých občanů a zanechala tuto zemi v zoufalství

Trump obvinil vládu z neschopnosti a z korupce. „Máme zde krizi důvěry ve vládu. Vláda zneužívala důvěru svých občanů a zanechala tuto zemi v zoufalství.“ Zdravotnictví nařkl z nefunkčnosti a školství ze špatného učení: „Máme zde školství, které učí děti o sobě pochybovat, pochybovat o své zemi, a to všechno se změní, změní se to ode dneška, změní se to velmi rychle.“

Poděkoval Hispáncům a Afroameričanům za to, že ho volili. „A já na to nezapomenu, já jsem slyšel vaše hlasy, těším se na spolupráci v následujících letech. Dnes je den Martina Luthera Kinga, a na jeho počest se budeme společně snažit, aby se jeho sen stal realitou, aby se jeho sen uskutečnil.“ Na druhou stranu ihned pohrozil nelegálním připrchlíkům jejich vyhledáním a deportací. „Zahájíme naprostou obnovu Ameriky a revoluci zdravého rozumu, protože o ten jde, o zdravý rozum,“ prohlásil Trump, načež slíbil vyhlásit stav nouze na hranici s Mexikem. „Pošlu vojáky na jižní hranici, aby bránili této pohromě, této invazi do naší země.“

Uvnitř USA nastane tvrdý boj proti zahraničním gangům. A proti inflaci, ze které Trump obvinil vysoké ceny energie. Proto hodlá vyhlásit stav nouze v energetice. „Máme nejvíce ropy a zemního plynu, více než jiné země, a využijeme je. Snížíme ceny. Strategické rezervy opět stoupnou. Navýšíme je na maximum, budeme exportovat americkou energii po celém světě.“ V návaznosti na toto prohlášení se prezident zavázal k ukončení Zeleného údělu, se zrušením zákazu aut se spalovacími motory a k podpoře dělníků v amerických automobilkách.

Dále Trump slíbil zrušit cenzuru, obnovit ústavnost a spravedlnost pro všechny, ukončit genderové bláznění. „Tento týden také ukončím politiku sociálního inženýrství v oblasti rasy a genderu ve všech oblastech veřejného života. Vytvoříme společnost, která je založená pouze na hodnotách a je barvoslepá. Od dnešního dne bude oficiální politikou naší vlády, že existují pouze dva gendery, dvě pohlaví, muži a ženy.“

všichni nás budou obdivovat

O sobě hovořil málo, ale s respektem. Připomněl nezdařený atentát na sebe a řekl: „Bůh mě zachránil, abych obnovil velikost Ameriky.“ Inu, cesty Boží jsou nevyzpytatelné, jak se píše v Bibli, na kterou Trump přísahal. Nebo také: hlas lidu, hlas Boží.

Pak se označil za sjednotitele a mírotvůrce. „Dostaneme zpět své místo jako nejrespektovanější stát na světě, budeme všechny inspirovat, všichni nás budou obdivovat a za krátkou dobu budeme měnit název Mexického zálivu na Americký záliv.“ Ano, a slíbil i přejmenování nejvyšší hory USA Denali zpět na Mount McKinley. Navrácení Panamského průplavu Panamě označil za hloupé. „Přísliby Panamy byly porušeny a duch té smlouvy byl porušen. Naše lodě nemají spravedlivý přístup, a to se týká i našeho námořnictva. A kromě toho, Čína provozuje panamský průplav. Dali jsme ho Panamě, ne Číně, a vezmeme si ho zpátky,“ řekl Trump.

Prezident ze svého projevu vynechal Kanadu, kromě citované zmínky i Čínu a v podstatě i Evropu. I když zpoza jeho frází o navrácení velikosti a respektu americkému národu vykukovaly. Obchodní vztahy vyřídil poukazem na zrovnoprávnění USA s partnery. „Místo toho, abychom zdanili své občany a na jejich úkor prospívali jiným, zdaníme zahraniční země, abychom obohatili naše pracující. A právě kvůli tomu jsme vytvořili zvláštní daňový úřad, také celní úřad a všechny tyto zisky, budou to obrovské částky, vytvoříme pro naše občany od našeho ministerstva financí, ze zahraničních zdrojů. Americký sen se opět vrátí, bude vzkvétat.“

Závěr projevu byl vpravdě státnický: „Budeme zemí, jakou nikdo nemá, plnou soucitu, odvahy a výjimečnosti. Zastavíme války a ducha jednoty přineseme do světa, který je násilný, rozervaný, nepředvídatelný. /…/ Budeme stateční, budeme žít hrdě, budeme odvážně snít a nic se nám nepostaví do cesty, protože jsme Američané, budoucnost je naše a náš zlatý věk právě začal. Děkuji vám, Bůh žehnej Americe!“

Tolik z inauguračního projevu Donalda Trumpa, jenž byl mnohokrát přerušen potleskem ve stoje. (Přítomní bývalí prezidenti netleskali a nevstávali.) Můžete si myslet, že místo „státnický“ byl spíše nabubřelý a pyšný. Skromností ani pokorou vskutku neoplýval. V ufňukaném Česku to tak může vypadat, ale v Americe to zní trochu jinak. Trump třeba řekl také toto: „V Americe nemožné je to, co dokážeme nejlépe.“ Kdyby politik prohlásil něco podobného v Evropě, nebo dokonce u nás, dočká se výsměchu. Jenže v USA, které vynalezly helikoptéru, přistály na Měsíci, postavily raketoplán, naučily telefony a počítače přemýšlet a chystají se k Marsu, ta věta má trochu jinou rezonanci. Většiny Američanů se to možná tak docela netýká. Ti budou, stejně jako zbytek světa, zvědaví na to, co všechno Trump uskuteční, s čím jim doopravdy pomůže, a co byly jen takové hecy kecy. Ale je jistě i nemálo těch, které podobná prohlášení povzbudí a inspirují. Ti se prezidentovi vysmívat nebudou.

Jak zostra Trump začal, tak rázně svůj inaugurační den také ukončil. Ještě večer v Bílém domě podepsal řadu prezidentských dekretů. Podle prvních zpráv se týkaly mj. právě nelegálních migrantů a také třeba vystoupení USA ze Světové zdravotnické organizace.