Inflace sílí, v prosinci na 6,6 %. Podle ČNB poroste až k 10 %
Meziroční inflace v prosinci stoupla na 6,6 % z listopadových 6 %. ČNB nevylučuje, že dál poroste až k 10 %, a to po dobu několika měsíců. Prosincový výsledek by byl ještě horší, nebýt dočasného snížení DPH na energie.
Dosavadní vývoj podle Českého statistického úřadu nejvíce ovlivnily ceny v dopravě a bydlení. Průměrná míra inflace za celý loňský rok činila 3,8 procenta, tedy nejvíce od roku 2008.
Hrozbou je přeceňování z kraje roku
„Podle současného pracovního odhadu sekce měnové ČNB bude lednový meziroční růst spotřebitelských cen činit zhruba devět procent. Tento odhad je přitom v současných podmínkách obestřen vysokou mírou nejistoty, když obvyklé přeceňování zboží a služeb může počátkem letošního roku vést vlivem celkově proinflačního makroekonomického klimatu k ještě vyššímu růstu cenové hladiny. Nelze tak úplně vyloučit, že inflace bude zkraje letošního roku po několik měsíců dosahovat dvouciferných hodnot,“ uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Upozornil, že prosincová inflace byla dokonce o celý procentní bod vyšší, než odhadovala ČNB v listopadové prognóze.
Ceny pohonných hmot a olejů v prosinci mezorčně stouply téměř o 30 procent. Zdražilo i bydlení, kde kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostlo nájemné z bytu o 3,9 procenta. Zvýšily se i ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 10,3 procenta, vodného a stočného shodně o 5,5 procenta a tuhých paliv o 8,9 procenta. Naopak ceny elektřiny klesly o 15 procent a zemního plynu o 7,9 procenta. Za tímto poklesem je ale podle statistiků dočasné prominutí DPH na energie.
Bez prominutí DPH by inflace dosáhla 8 %
Bez prominutí DPH by podle ekonomů již v prosinci inflace stoupla na zhruba osm procent. V dalších měsících již odpuštění DPH na energie nebude a inflace tak může vystoupat podle nich až k deseti procentům i kvůli zdražování dalších služeb a zboží.
Jednociferný výsledek v lednu by tak podle některých analytiků bylo možné považovat za pozitivní zprávu. „Otazníky okolo inflace směřují především na leden,“ uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka. Zhruba od druhého čtvrtletí pak ekonomové očekávají snižování inflace.
V únoru přijde další zvýšení sazeb
Zároveň lze podle ekonomů očekávat kvůli vývoji cen další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou, což i představitelé ČNB již delší dobu avizují. Například viceguvernér ČNB Marek Mora dnes uvedl, že inflace se může dostat do okolí deseti procent. K růstu sazeb sdělil, že v únoru rada ČNB zvýší sazby o více než 0,25 procentního bodu. Základní úroková sazba je nyní na 3,75 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 0,4 procenta. Tento vývoj byl podle statistiků ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
Během loňského roku zaznamenali statistici nejnižší meziroční inflaci v únoru, a to 2,1 procenta. Od července do konce roku se tempo růstu spotřebitelských cen zrychlovalo každý měsíc.
„Rok 2022 bude jednoznačně rokem vysoké inflace. Teprve ve druhé půlce roku by inflace mohla začít klesat, avšak nikoliv díky zlevňování, jako spíše v důsledku fungování vysokých statistických základů z předchozího roku,“ upozornil analytik ČSOB Petr Dufek. Za celý letošní rok by průměrná inflace mohla podle odhadů přesáhnout sedm procent.