Smlouva na Dukovany s KHNP se podepsat nesmí, zatím…
Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžné opatření: zakázal uzavřít smlouvu na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Učinil tak na základě návrhů francouzské společnosti EDF a americké firmy Westinghouse, které se o zakázku neúspěšně ucházely, podaných k ÚOHS zhruba před měsícem. Důvodem podle ÚOHS je velká složitost případu a tedy nutnost prodloužit si lhůtu předepsanou ke konečnému rozhodnutí.
Vláda oznámila vítěze tendru v polovině července. Hned se pochlubila, jak výrazně pohnula s jadernou energetikou u nás a s těmi novými jadernými bloky, které si předsevzala. „Zahájili jsme tendr na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech, který běží podle harmonogramu a je těsně před dokončením,“ napsal bývalý ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v rozlučkovém komentáři pro Mladou frontu Dnes před svým přesunem do Evropské komise (EK). To už věděl, že výsledek tendru je napaden u ÚOHS.
Vláda možná pohnula s projektem, konkrétně s jedním blokem, na který jediný ze čtyř plánovaných a dvou smluvně zajišťovaných má notifikaci EK, ale ne s výstavbou. Smlouva má být uzavřena do konce května, ale termín rozhodnutí Úřadu není znám. EDF ještě počátkem října podala protest proti vládnímu rozhodnutí u Evropské komise. Nabídka vítězné korejské společnosti KHNP jí připadá příliš dobrá. Podle serveru Euroactiv polečnost EDF má údajně za to, že korejská vláda může poskytnout KHNP nespravedlivou dotační podporu, čímž by mohla ohrozit hospodářskou soutěž na evropském trhu… totiž že by mohla zadotovat korejské cenové a termínové garance (pokuty), kdyby se je budovateli nedařilo dodržet.
Obavy Francouzů mohou vycházet z jejich vlastní zkušenosti mj. se stavbou elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii. Kromě odsouvání termínu dokončení také roste její pořizovací cena: z původně projektovaných 26 mld. GBP na 31 až 34 miliardy liber (v cenách roku 2015). Jen část tohoto navýšení byla ochotna britská vláda krýt zvýšením státních dotací. Což se odrazí v hospodářských výsledovkách plně státní EDF.
„Korejská nabídka byla lepší prakticky ve všech hodnotících kritériích,“ řekl předseda vlády Petr Fiala k výběru vítěze. Podle vlády nabídl lepší cenu, větší garanci kontroly nákladů i harmonogramu projektu.
Zatím se zdá, že česká strana je v klidu. „Investor, tedy společnost ČEZ, projednala s ÚOHS způsob výběru dodavatele již v roce 2020. Stát projednal způsob výběru dodavatele s Evropskou komisí v rámci notifikace veřejné podpory pro nový blok v Dukovanech. Všichni uchazeči podmínky tendru akceptovali,“ dodal ministr s tím, že ze strany ÚOHS se jedná o předběžné opatření, je tedy třeba počkat na finální rozhodnutí,“ řekl pro server Novinky.cz nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Ladislav Kříž, tiskový mluvčí ČEZ, k tomu pro Novinky.cz řekl: „Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal předběžné opatření, kterým společnosti Elektrárna Dukovany II uložil zákaz uzavřít smlouvu na veřejnou zakázku na výstavbu nového jaderného zdroje, resp. zdrojů, zadávanou mimo zadávací řízení s využitím výjimky zákona o zadávání veřejných zakázek, a to až do pravomocného skončení řízení vedeného úřadem.“ „Teprve poté, co při výběru dodavatele /předkladatelé návrhů k ÚOHS/ neuspěli, rozhodli se napadnout tendr.“ Společnost EDU II je podle jeho slov přesvědčena, že v rámci výběru preferovaného uchazeče postupovala od první chvíle v souladu s platnými zákony a první prováděcí smlouvou uzavřenou mezi Českou republikou, ČEZ a Elektrárnou Dukovany II. „Právě zmíněná smlouva, která zajišťuje státu mimo jiné přístup ke kompletní dokumentaci, možnost vznášet připomínky, případně i odmítnout určitého dodavatele, je důvodem pro aplikaci bezpečnostní výjimky, a tedy postup mimo zadávací řízení,“ vysvětlil.
Neúspěšní účastníci tendru tedy protestují proti jeho podmínkám, se kterými předem souhlasili a jež předem odkýval jak ÚOHS, tak Evropská komise. Korejci ale předložili nabídku, která nevybočuje z předem známých podmínek tendru, ale vybočuje z možností konkurentů. A proti tomu se musí bojovat. Buď my, nebo nikdo.
Dodatek: Polsko už má uzavřeny dvě smlouvy o výstavbě jaderných elektráren. S Westinghousem a KHNP. Bez výběrového řízení, protože elektrárny postaví polský stát. Není zpráv, že by se proti tomu někdo (z Francie) postavil. O postátnění ČEZ (podobně jako EDF) či alespoň jeho části, už se v české vládě ani nešeptá. Zato jsme prý vybředli z energetické krize.
Rozhodnutí ÚOHS jsou v posledních letech těžko předvídatelná. O termínu řízení v Bruselu nejsou zprávy žádné. Co nám ještě tato vláda vybuduje? Vsaďte si. Vstupní bonus: 300 000 Kč na obyvatele.