Hrozba pokuty zvýšila poptávku po kotlích na dřevo
Výrobci kotlů a kamen na dřevní paliva a producenti dřevních pelet zaznamenávají v prvních zářijových dnech nárůst poptávky. Je evidentní, že riziko pokuty zabralo. Pozitivní vliv má také informační kampaň pro výměny nevyhovujících kotlů.
„Nejprve se zdálo, že na to budou domácnosti kašlat. I pod vysokou sankcí. Opak je ale pravdou. Za poslední měsíc jsme zaznamenali strmý růst zájmu o nové kotle na dřevní paliva. V srpnu a září se jich prodalo o 50 až 60 procent více, než tomu bylo ve stejném období předešlého roku,“ upřesňuje pozitivní zprávu předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský.
Od září 2024 nesmí být v provozu žádný kotel, na jehož štítku najdete označení 1. nebo 2. (emisní) třídy. Zákaz se vztahuje i na kotle, které štítek nemají, případně jsou starší než 20 let, protože před rokem 2003 se označení emisních tříd ještě nepoužívalo. Zákaz se týká hlavně starých uhelných kotlů, ale také některých starých kotlů na dřevo. Takových kotlů je v českých domácnostech ještě minimálně 100 tisíc. Po několikerém prodlužování termínu v tomto roce ministr životního prostředí Petr Hladík potvrdil, že termín platí a pokuta může dosáhnout až 50 000 Kč i opakovaně.
Ministerstvo upřesnilo, že kontroly budou probíhat lokálně a budou v gesci obcí. Obecní úřad si může vyžádat tzv. protokol o kontrole kotle na pevná paliva. Takovou kontrolu musí podle zákona o ochraně ovzduší už v současnosti zajistit každý majitel kotle, a to vždy jednou za tři roky (36 měsíců). Provádí ji technik, kterého zaškolil výrobce kotle (odborně způsobilá osoba).
„Obec si vyžádá tento doklad, a tak pozná, jaký kotel je v provozu. Podle toho může postupovat dál: uložit výměnu, zakázat provoz, nebo dát pokutu,“ upřesnil Stupavský.
Předpokládá se, že vysoké procento zastaralých kotlů 1. a 2. emisní třídy je v provozu v nízkopříjmových domácnostech nebo také domácnostech seniorů. „Kdo se dobře orientuje v aktuálních zákonech a má finanční polštář pro podobné investice, ten už pravděpodobně kotel vyměnil. Teď jde o to, jak pomoci s výměnou těm zbývajícím lidem, pro které není jednoduché něco takového zařídit,“ vysvětluje Stupavský.
Ministerstvo životního prostředí má připraveny dotace, které s výměnou kotle významně pomohou. Nová zelená úsporám dotuje výměny všech uhelných kotlů, včetně těch nejmodernějších. Ale jen částečně.