Innogy a ČEZ zavalili zákazníci konkurence
Zákaznická centra společností innogy a ČEZ zaznamenávají v posledních dnech nápor. Kvůli současné situaci na trhu s energiemi se na ně obracejí nejen vlastní klienti, ale také zákazníci konkurenčních společností. ČEZ je největším dodavatelem elektřiny v Česku, innogy je lídrem v plynu.
Komentář SH: Kdo by se nepochlubil, že. Ovšem je fakt, že řada firem bez termínového zajištění cenových kontraktů oznamuje zdražování elektřinu či plynu. Některé už oznámily krach.
Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše. Podle innogy jsou proto někteří prodejci v problémech a snaží se svých zákazníků buď zbavit, nebo je rychle převést na výrazně dražší ceníky.
„Volají nám zoufalí a frustrovaní zákazníci konkurenčních firem, že jim dodavatel vypověděl smlouvu se zafixovanou cenou, nebo poslal k podpisu dodatek s obrovským nárůstem ceny, a chtějí rychle uzavřít novou smlouvu na energie u innogy. Akvizice nových zákazníků nám raketově rostou, za poslední týden je to nárůst o 200 procent,“ uvedl ředitel innogy pro maloobchod a marketing David Konvalina.
Podobný trend pozoruje ČEZ. „Na naše call centrum volá každý den zhruba dvojnásobek zákazníků, než je běžné. Jde hodně o zákazníky jiných společností, často o rodiny, kterým teď jiní dodavatelé ruší stávající smlouvy a nabízejí například produkty navázané na současné vysoké ceny na burzách. Na naše call centrum v pondělí volalo o 5000 lidí více. O 1000 zákazníků víc přišlo v pondělí i na naše pobočky,“ řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
Někteří se snaží klientů zbavit
„Poprvé od otevření energetických trhů jsme v Česku svědky dříve nepředstavitelné situace – místo boje o zákazníka se nyní mnozí dodavatelé snaží svých klientů zbavit,“ uvedlo innogy. „Na trhu vidíme absolutně neférové jednání konkurentů. Zákazníkům, se kterými měli uzavřené fixní ceny, například i na rok 2022 a 2023, nyní vypovídají jejich smlouvy, aby nemuseli za původně nasmlouvané ceny dodávat,“ řekl předseda představenstva innogy Česká republika Tomáš Varcop. Tuto praxi již zmonitorovala i někerá média. „Naši pracovníci na zákaznické lince a v zákaznických centrech řeší tisíce takovýchto případů,“ dodal.
Energetický regulační úřad (ERÚ) už dříve upozornil, že někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, které jsou teď pro ně kvůli vysokým velkoobchodním cenám nevýhodné. Mluvčí Michal Kebort uvedl, že na úřad se jen během září obrátilo 200 až 300 spotřebitelů, kteří měli produkt s fixovanou, respektive garantovanou cenou, který se jim teď jejich dodavatel snaží ukončit. Konkrétní názvy společností, které tak postupují, ERÚ neuvedl.
Velkoobchodní cena elektřiny na pražské energetické burze PXE pro příští rok činí aktuálně rekordních 148,11 eura (asi 3750 Kč) za megawatthodinu, meziročně je trojnásobná. Ještě výrazněji roste velkoobchodní cena plynu. Jeho cena na PXE pro příští rok představuje nyní 59,3 eura (asi 1500 Kč) za megawatthodinu, meziročně čtyřnásobek. Některé ceníky dodavatelů tak mohou zdražit o desítky procent či dokonce násobně.