Průmyslová výroba klesá, ještě rychleji padají nové zakázky
Průmyslová produkce v srpnu meziročně reálně klesla o 1,7 %. Proti předchozímu měsíci prakticky stagnovala, byla vyšší o 0,2 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 4,2 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad ve své pravidelné zprávě.
„Srpnové výsledky průmyslu byly velmi podobné těm červencovým. Většina odvětví zaznamenala meziroční pokles. Nejvíce k poklesu přispěla výroba elektřiny a plynu, kde se projevila zejména vyšší loňská srovnávací základna a dále výroba ostatních nekovových minerálních výrobků, zejména výroba stavebních hmot a skla,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Dvouciferný pokles produkce pokračoval v odvětví výroby základních kovů, hutnictví a slévárenství. Nejvyšší růstový příspěvek mělo odvětví výroba motorových vozidel, kde meziročně vzrostla jak výroba automobilů, tak jejich dílů. V odvětví výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení se opět projevilo dokončení velkých dlouhodobých zakázek na kolejová vozidla.
Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 3,4 %, tuzemské nové zakázky klesly o 5,5 procenta. „Meziročně klesá hodnota nových zakázek již čtvrtý měsíc v řadě. Nejvýraznější podíl na tom měla odvětví výroby základních kovů, hutnictví a slévárenství a výroba chemických látek a přípravků. V srpnu se v porovnání s loňským rokem snížila hodnota nových zakázek v obou jmenovaných odvětvích téměř o pětinu,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Zakázky naopak přibyly ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, ve farmaceutickém průmyslu a výrobě elektrických zařízení. Ve výrobě motorových vozidel byla hodnota nových zakázek na prakticky stejné úrovni jako v minulém roce. „Velmi důležitým hráčem bude v této souvislosti Česká národní banka. Ta drží dlouhodobě sazbu na 7 procentech, ale polští centrální bankéři při prakticky stejné inflaci, podobném výkonu ekonomiky, a dokonce horší nezaměstnanosti už dvakrát podstatně základní sazbu snížili. Cesta tedy je. Podpora domácí ekonomiky v podobě nižších úroků může představovat sice ohrožení dvouprocentního inflačního cíle pro příští rok, ale může zásadním způsobem podpořit ekonomický růst,“ říká Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v srpnu 2023 meziročně snížil o 2 % a jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 9 procent.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v červenci 2023 v EU27 meziročně klesla o 2,4 procenta. Největší meziroční pokles zaznamenalo Bulharsko (o 11,5 %) a Estonsko (o 9,5 %). Český průmysl klesl o 2,8 %, výkon německého průmyslu se snížil o 2,5 procenta. Naopak nejvíce vzrostl dánský průmysl (o 5,7 %) a francouzský průmysl (o 2,8 %).