Životní úroveň klesá. Průměrná mzda opět reálně spadla, míní analytici
Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí v reálném vyjádření znovu meziročně klesla, a to sedmý kvartál v řadě. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Důvodem je podle nich přetrvávající vysoká inflace, protože v nominálním vyjádření mzdy rostly. Vzhledem ke slábnoucí inflaci ale byl podle analytiků pokles reálné mzdy nižší než v prvním čtvrtletí. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní informace o vývoji mezd ve druhém čtvrtletí v pondělí.
Růst mezd do devíti procent
Podle analytiků Raiffeisenbank čeští zaměstnanci zřejmě nevyužívají naplno ve svůj prospěch napjatou situaci na trhu práce, takže byl růst mezd relativně umírněný. „Po 8,6 procenta v prvním čtvrtletí letošního roku patrně meziroční růst (nominálních mezd) ve druhém čtvrtletí neakceleroval blíže k deseti procentům, jak jsme původně předpokládali v rámci naší dlouhodobé prognózy, ale poněkud překvapivě dokonce zpomalil pod osm procent,“ uvedli. Vzhledem k pokračující inflaci by to podle nich znamenalo pokles reálných mezd o tři procenta.
Podle analytiků České spořitelny mzdy ve druhém čtvrtletí nominálně rostly o 8,5 procenta, reálně se propadly o 2,4 procenta. Ve zbytku roku podle nich bude nominální růst mezd zpomalovat k osmi procentům, vzhledem ke slábnoucí inflaci by se ale v reálném vyjádření mohly mzdy dostat k meziroční stagnaci.
V prvním čtvrtletí dosáhla průměrná mzda v Česku 41 265 korun. Meziročně se v nominálním vyjádření zvýšila o 8,6 procenta, při zohlednění inflace se ale reálné výdělky zaměstnanců naopak o 6,7 procenta snížily. Reálné mzdy klesaly už šest čtvrtletí v řadě, kupní síla průměrné mzdy se podle analytiků snížila na úroveň roku 2017. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.