Podmínky v průmyslu se zhoršily, index PMI zůstává v záporu
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v srpnu dál zhoršily, pokles byl ale slabší než v červenci. Index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 42,9 bodu, zatímco o měsíc dříve to bylo 41,4 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru. I přes zpomalení poklesu se ale sektor už patnáctý měsíc v řadě potýkal se zhoršováním situace, v srpnu ho zasáhly zejména slabá poptávka a pokles výroby.
PMI je na nejvyšší hodnotě od letošního dubna, ovšem jeho výsledek stále znamená výrazné zhoršení zpracovatelského průmyslu, uvedla společnost S&P Global Market Intelligence, která index sestavuje. „Útlum v českém zpracovatelském sektoru v srpnu pokračoval. Výroba, nové zakázky, zaměstnanost i nákupní aktivita prudce klesly. V několika případech se pokles zmírnil, ale stále byl historicky silný a výrobci dál zdůrazňovali slábnoucí poptávku a odsuny zakázek,“ zdůraznila vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.
Sektor se potýká s ochladnutím domácí i zahraniční poptávky. Výrobci kvůli tomu omezili produkci. „Naprosto evidentní byly volné kapacity, které se projevily nejrychlejším poklesem rozpracovanosti za více než tři roky. Firmy v důsledku útlumu sektoru ukončovaly brigády a neobnovovaly smlouvy na dobu určitou,“ řekla Jones. Propouštění podle ní trvá už 11 měsíců.
Slabá poptávka se projevila snížením cen výrobních vstupů. Výrobci se podle autorů indexu snažili kvůli konkurenci přesunout tento cenový pokles i do prodejních cen, které klesly čtvrtý měsíc v řadě, pokles byl ale za tyto čtyři měsíce nejslabší.
Firmy zůstávají optimistické ohledně svých výstupů v nadcházejícím roce. Optimismus byl největší od května, poháněla ho zejména naděje na oživení zákaznické poptávky a diverzifikace produktů.
„Se špatnou náladou tuzemských průmyslníků však kontrastují relativně solidní tvrdá data. Průmyslová výroba i v červnu vzrostla, byť pozitivní celkový výsledek jde za jediným hlavním tahounem – sektorem automotive, kterému se nadále daří svižně dokončovat rozpracovanou výrobu. Podle dnešního PMI klesla rozpracovanost produkce dokonce nejrychleji za více než tři roky. To z našeho pohledu bude omezovat prostor pro pokračující expanzi domácího průmyslu, a to i s ohledem na zhoršující se výkon německého průmyslového sektoru,“ komentuje dnešní index Dominik Rusinko, analytik ČSOB. „Celkově je dnešní výsledek PMI v souladu s naším očekáváním nevýrazného oživení tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Pokud by se slabost české ekonomiky měla potvrdit i na tvrdých datech, pro ČNB by se jednalo o holubičí překvapení vzhledem k její letní prognóze (očekávaný mezikvartální růst +0,7 %).“