Většina obyvatel Salvadoru nechce bitcoin jako oficiální měnu
Nejznámější kryptoměna bitcoin se má již v úterý stát oficiální měnou v Salvadoru, většina obyvatel této středoamerické země však podle průzkumu s ohlášeným krokem nesouhlasí. Řada z nich neví, jak tuto digitální měnu používat, a nemá v projekt důvěru, napsala agentura Reuters.
Nesouhlas s používáním bitcoinu jako oficiální měny v průzkumu Central American University vyslovily více než dvě třetiny respondentů. Průzkum rovněž ukázal, že devět z deseti respondentů nemá o fungování bitcoinu jasnou představu. Osm z deseti respondentů pak vyjádřilo pouze malou, nebo dokonce nulovou důvěru v jeho používání.
Kvůli nespokojenosti lidí s plánem zavést bitcoin jako oficiální měnu se již konaly demonstrace v hlavním městě. Před plánem varovala mimo jiné Světová banka, která odmítla žádost Salvadoru o pomoc při jeho realizaci.
Prezident Nayib Bukele představil plán zavedení bitcoinu jako oficiální měny v červnu. Jeho vláda opatření prezentuje jako způsob, jak podpořit tvorbu pracovních míst a hospodářský rozvoj snížením závislosti na americkém dolaru, který je nyní salvadorskou oficiální měnou. Podle průzkumu se však většina obyvatel domnívá, že z kroku budou těžit hlavně bohaté vrstvy, zahraniční investoři, vláda a vedoucí představitelé podnikatelského sektoru.
Řada lidí si podle agentury Reuters stěžuje, že úřady neposkytují informace o tom, jak bude nová měna fungovat a jaké by mohla přinést výhody. „Neznáme tu měnu. Nevíme, odkud přichází. Nevíme, jestli nám přinese zisk, nebo ztrátu. Nevíme nic,“ řekla dvaačtyřicetiletá prodavačka triček a suvenýrů Claudia Molinaová.
V Salvadoru bude nadále možné platit americkými dolary, které země přijala za oficiální měnu v roce 2001.
Dávám přednost dolaru, protože ho už známe a známe ho dobře. Nejsou s ním žádné problémy. Bitcoin ale neznáme, takže nevíme, jak bude fungovat,“ prohlásil osmačtyřicetiletý zemědělec José Guardado.