Stavební spořitelny a ministerstva pomohou s transformací domácností
Ministerstvo financí ČR, Ministerstvo životního prostředí a Asociace českých stavebních spořitelen budou spolupracovat na podpoře energetické transformace českých domácností. Společně připravují systémové řešení, které urychlí zelenou transformaci a umožní snížení energetické náročnosti a modernizaci bytů a domů. Zúčastněné strany o tom informovaly ve společné tiskové zprávě.
Cílem spolupráce je zajistit, aby občané ČR získali na jednom místě přístup k dostupným úvěrům, poradenství a dotacím pro investice do energetických úspor. Čelní zástupci institucí záměr oficiálně stvrdili podepsáním Memoranda o spolupráci na energetické transformaci českých domácností.
„Chceme rozšířit okruh lidí, kteří se díky dotačním programům Státního fondu životního prostředí ČR a dostupným úvěrům Stavebních spořitelen budou moci pustit do energeticky úsporných renovací svých domů a snížit si tak měsíční náklady na energie. Sníží se počet domácností, které jsou ohrožené energetickou chudobou a zároveň tím přispějeme ke kvalitě životního prostředí. A to zejména snižováním produkce znečišťujících látek a skleníkových plynů do ovzduší, které vznikají vytápěním fosilními palivy. Přispějeme tak k modernizaci bytového fondu v České republice a podpoříme strategický cíl vlády v oblasti bydlení a v oblasti udržitelnosti. Naším cílem je navýšit tempo renovací až na 3 % ročně, “ řekl po podpisu Memoranda Petr Hladík, ministr životního prostředí.
„Spolupráce rovněž posílí energetickou soběstačnost českých domácností a tím i celé České republiky. Spolupráce se Stavebními spořitelnami dává z pohledu Ministerstva financí velký smysl, jelikož umožňuje využít existující síť sektoru stavebních spořitelen k zajištění služeb občanů v oblasti poskytování informací a asistence při sjednávání dotačních podpor a úvěrů určených na investice do energetických úspor domácností ” objasnil Zbyněk Stanjura, ministr financí.
„Stavební spořitelny se dlouhodobě hlásí ke společenské odpovědnosti za zelenou transformaci České republiky. Podepsáním Memoranda se stávají klíčovým partnerem státu v energetické transformaci domácností a občanům ČR se tak otevírá cesta k efektivnějšímu čerpání dotačních programů na energetické úspory prostřednictvím existující infrastruktury stavebních spořitelen,“ prohlásil Libor Vošický, prezident Asociace českých stavebních spořitelen.
Ministerstvo financí se memorandu mj. zavázalo k tomu, že podpoří zachování státní podpory stavebního spoření. Dále podpoří legislativní změny vymezující působení stavebních spořitelen tak, aby se mohly aktivně zapojit do realizace programů podpory energetických úspor domácností, včetně poskytování úvěrů na investice směřující k energetickým úsporám. Podle memoranda by měl být program podpory financování a administrace žádostí o dotace prostřednictvím stavebních spořitelen zahájen od 1. ledna 2024.
Evropská komise připravila návrh, podle kterého do roku 2033 mají být všechny byty a obytné domy rekonstruovány, zatepleny a podle možností osazeny slunečními elektrárnami. Do roku 2050 mají být všechny budovy klimaticky neutrální. Podle odborných odhadů stavebních firem, stavebních spořitelen a bank si splnění směrnice, bude-li přijata, vyžádá více než 2 biliony korun. To obnáší přes 60 mld. Kč ročně do roku 2050. V Česku je tempo komplexních renovací přibližně 0,15 procenta bytových domů ročně. „Komplexně obnovit bytový fond bude rámci Evropské unie trvat 500 let a v Česku dokonce 600 let. Jedinou možností je proto razantně zrychlit tempo renovací cílenou podporou,“ říká Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace.
Studie Hnutí Duha odhaduje, že v energetické chudobě se u nás loni nacházel zhruba 1 milion lidí. Letos v dubnu Vysoká škola ekonomická v Praze varovala, že se může dotknout až 30 % českých domácností.