Toyota snížila zářijový plán výroby o 40 procent
Nedostatek čipů stále nutí automobilky omezovat výrobu. Toyota dokonce kvůli němu dokonce snížila zářijový plán výroby o 40 procent. Informoval o tom ekonomicky orientovaný deník Nikkei.
Japonský výrobce vozů si dosud vedl lépe než jeho konkurenti. Po zemětřesení v prefektuře Fukušima v roce 2011 totiž přepracoval svůj plán kontinuity provozu, a tak měl větší zásobu čipů. Nárůst nově nakažených koronavirem v Asii ale nakonec dopad nedostatku klíčové součástky umocnil tak, že se problémům nevyhnula.
Akcie Toyoty včera na tokijské burze odepsaly 4,4 procenta, což je největší propad za seanci od prosince 2018. Hlavní index Nikkei 225 kvůli tomu klesl o 1,1 procenta na 27.281,17 bodu, tedy na sedmiměsíční minimum.
Původně měla Toyota v plánu v září po celém světě vyrobit necelých 900.000 aut. Nyní podle listu Nikkei počítá s tím, že jich na trh dodá zhruba půl milionu. Největší japonská automobilka nicméně zachovala výhled roční produkce. Za finanční rok, který končí v březnu, chce vyrobit 9,3 milionů vozů a 8,7 milionu jich prodat.
Pozastaví domácí linky
Od počátku příštího měsíce Toyota dočasně pozastaví výrobní linky v domácích továrnách včetně závodu Takaoka v prefektuře Aiči. O desítky tisíc vozů bude patrně snížena produkce v Severní Americe, Číně a Evropě, napsal deník Nikkei.
Toyota již na přelomu července a srpna omezila provoz některých japonských závodů. Kvůli šíření nákazy koronavirem ve Vietnamu jí chyběly součástky. Zdroj agentury Reuters uvedl, že Toyota zastavila i jednu výrobní linku v čínském městě Kuang-čou, kde má společný podnik s čínskou automobilkou Guangzhou Automobile Group. Kvůli pandemii covidu-19 minulý měsíc nevyráběly tři závody Toyoty v Thajsku.