Stoupá počet útoků na zařízení připojená k internetu. Razantně!
Počet hackerských útoků na zařízení internetu věcí (IoT) se za první dva měsíce letošního roku meziročně zvýšil o 41 procent. V Česku jsou přitom miliony zařízení, která odesílají svá data prostřednictvím internetových sítí. Útokům běžně čelí například routery, IP kamery, digitální videorekordéry, síťové videorekordéry nebo tiskárny, výjimkou ale nejsou ani chytré televize nebo vysavače. Vyplývá to z analýzy bezpečnostní firmy Check Point.
Každý týden se stalo obětí kyberútoků zaměřených na IoT zařízení v průměru 54 procent organizací. Jedna taková organizace čelila týdně téměř 60 útokům zaměřeným na IoT zařízení. Nejvyššímu počtu čelí vzdělávací a výzkumné instituce. V průměru na jednu organizaci směřuje 131 útoků týdně, což je více než dvojnásobek celosvětového průměru a o 34 procent více než v loňském roce.
V průměru na jednu organizaci směřuje 131 útoků týdně
Ve školních sítích je velké množství osobních údajů, což podle odborníků činí ze studentů a škol přitažlivé cíle. Útočníci mají stále více možností i vzhledem k častější vzdálené výuce a k nárůstu nových a nezabezpečených IoT zařízení ve školních sítích. Hackeři navíc vědí, že školy buď neinvestují, nebo si nemohou dovolit investovat do robustních bezpečnostních technologií. Hackerům to usnadňuje phishingové i ransomwarové útoky.
„Jedním z motivů pro útok na zařízení internetu věcí jsou krádeže dat a špehování. Přihlašovací údaje, e-maily, adresy, platební karty, telefonní čísla a podobně lze výhodně prodat na darknetu,“ uvedl regionální ředitel Check Pointu Miloslav Lujka. Hacknuté kamery podle něj lze zase jednoduše použít k špionážním účelům nebo vydírání. „Pokud útočníci proniknou do zařízení, mohou jej zneužít různými způsoby, měnit jeho funkce, způsobit na zařízení škody nebo jej použít k šíření malwaru na další zařízení a jako nečekaný vstupní bod při útoku na podnikovou síť. Výkonnější IoT zařízení mohou kyberzločinci použít jako součást rozsáhlé sítě pro DDoS útoky,“ řekl.
Hacknuté kamery lze jednoduše použít k špionážním účelům nebo vydírání
Některé hackery ovládané sítě, tzv. botnety, už obsahují desítky tisíc nebo i miliony infikovaných zařízení, která „zotročí“ a jejichž výkon kyberzločinci používají k nelegálním činnostem. Například IoT botnet Mirai byl v roce 2016 použit k masivním útokům, při kterých vyřadil z provozu mnoho služeb, včetně youtube a twitteru. Právě Mirai patří v posledních týdnech mezi nejagresivnější kybernetické hrozby pro české organizace, plyne z analýzy bezpečnostní firmy.
Kyberzločinci si podle Luky dobře uvědomují, že IoT zařízení jsou jednou z nejzranitelnějších částí sítě, protože většina z nich není řádně zabezpečena ani spravována. Úspěšný útok jim pak umožní proniknout i do podnikové sítě.
Růst počtu útoků je podle ředitele bezpečnostní firmy Logicworks Ivana Malíka způsobený nárůstem počtu IoT zařízení, a tím i zvýšením počtu potenciálních cílů pro útočníky. „Tato zařízení bývají často připojena k internetu s nedostatečným zabezpečením a jsou tak snadným terčem,“ dodal Malík.
Komentář SH: Pokrok je bezva věc, ale bez ošetření rizik je dost nebezpečný. Zblbli jsme z televize, blneme ze sociálních sítí a pouštíme útočníky do svého soukromí, pomalu i přes lednici. Míra naší závilosti na moderních technologiích je obrovská. Kdo by dnes věděl, jak zjistit odjezd vlaku, kdyby spadl internet? A kdo používá papírový zápisník s daty schůzek a kontakty? Asi se k těmto starým formám nevrátíme. Ale musíme zálohovat, chránit… není to jen tak.