Senátní výbor doporučil stanovovat podporu OZE nařízením vlády
O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by mohla rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento, IRR, zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, by se mohlo pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta.
K tomuto řešení se dnes přiklonil senátní hospodářský výbor při debatě nad novelou zákona o podporovaných zdrojích energie. Náměstek ministerstva průmyslu pro oblast energetiky René Neděla s tím souhlasil a pro toto řešení hlasovali všichni přítomní senátoři. O novele bude Senát rozhodovat v příštím týdnu.
Jde o řešení, které již dříve ve Sněmovně podpořil sněmovní hospodářský výbor. Při závěrečném schvalování ve Sněmovně však prošlo snížení podpory formou IRR z dosavadních 8,4 % na 6,3 %, tedy tak, jak původně navrhla vláda. Navíc se solárním elektrárnám z roku 2009 nově zavedla solární daň a elektrárnám uvedeným do provozu se zvýšila o deset bodů. Solární asociace tehdy v reakci na schválenou podobu novely uvedla, že poslanci ohrozili další vývoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku. Pro tisíce firem mohou být podle ní změny likvidační a solární elektrárny můžou krachovat.
Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) již dříve ve Sněmovně řekl, že pokud by u solárních elektráren bylo IRR 8,4 % a současně by se o deset procent zvýšila solární daň na projekty z takzvaného solárního boomu, přineslo by to do státního rozpočtu na solární dani 4 až 5 miliard korun.
Na podporu solárních elektráren loni v Česku podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) šlo 29,1 miliardy korun. Celková roční výše poskytnutého příspěvku POZE (takzvané podporované zdroje energie) loni v Česku podle OTE činila 45,4 mld. Kč a stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci vydal 27 mld. Kč, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu.
Senátní výbor dnes podpořil i návrh Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který ve Sněmovně neprošel a týká se provozní podpory solárních elektráren. Umožní státu, aby podle svého rozhodnutí vyhlásil aukci na výkup elektřiny z fotovoltaických zdrojů. „Je to takové zakotvení do budoucna, které může příští vláda využít, ale také nemusí,“ řekla ČTK senátorka a předsedkyně senátního podvýboru pro energetiku Hana Žáková (STAN).
„Dnešní doporučení senátního Hospodářského výboru, aby měly i solární elektrárny nárok na podporu, vítáme. Česko urychleně potřebuje nástroje, které mu umožní rychlejší investice do obnovitelných zdrojů energie a nahradí ekologicky a ekonomicky čím dál více neudržitelnou výrobu elektřiny z uhlí,“ uvedl odborník na energetiku Hnutí Duha Tomáš Jagoš.
Výbor podpořil i návrh senátorů Žákové, Michala Kortyše (ODS) a Petra Šilara (KDU-ČSL), který se týká podpory malých vodních elektráren. Podpora by se měla týkat malých vodních elektráren 30 let od jejich modernizace. „V roce 2002, kdy tady byly velké povodně, tak utrpěly hlavně ty malé vodní elektrárny. A ty nečekaly, až jednou stát vypíše dotační tituly na obnovu, ale některé z nich si již tuto obnovu financovaly z vlastních zdrojů. Ale pak byly znevýhodněny, protože nemohly dosáhnout na podporu od státu,“ řekla ČTK Žáková. Jde podle ní jen o malé procento elektráren. Náměstek Neděla k tomuto návrhu vyjádřil mírně pozitivní stanovisko.
Přes negativní stanovisko MPO výbor podpořil návrh senátorky Žákové, který se týká solárních elektráren dokončených v roce 2010, ale připojených až v lednu a únoru 2011. Měly by mít od příštího roku stejné výnosové procento jako současné fotovoltaické elektrárny, tedy v rozmezí 8,4 až 10,6 procenta.