Delta staví před byznys další otazníky
Nárůst očkovaných lidí, kteří se nakazili novou mutací Covidu 19. Právě to teď trápí „oficiální místa“ v USA. V rozhovoru pro CNBC to řekl hlavní lékařský poradce Bílého domu Anthony Fauci. Co to znamená pro světovou ekonomiku?
Odpověď je jednoduchá: Nevíme. Skončit tím by ale bylo příliš jednoduché.
De. Fauci je nejznámější světovým zastáncem vakcinací. Od roku 1984 je ředitelem Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci a největším trnem v oku odpůrců očkování. Nejen jakéhokoliv, ale i toho proti covidu. Což není vždy totéž.
V rozhovoru doporučil, aby i plně očkované lidé nosili roušky či respirátor (v originále mask) v přeplněných prostorách. Příčinou je agresivní varianta Delta, která nyní podle něj představuje přes 80 % pozitivně testovaných případů.
Fauci zároveň uklidňuje veřejnost, že jde jen o šíření viru. Očkování prý jednoznačně chrání proti těžkému průběhu. Mají to potvrzovat americká data o úmrtí.
Virus zamával ropou i akciemi
Každopádně svět byznysu je zase o něco nervóznější. Tím hlavním slovem, které se vznáší naprosto všude, je znovu nejistota. Analytici ji v poslední týdnech spojovali s poklesy ceny ropy (i když tam hrála roli i dohoda o zvýšení těžby), ale hlavně propadem akcií i termínových kontraktů 19. července. Sice se poté akcie vzpamatovaly, ale nervozita trvá.
To, co by ale teď mělo všechny zajímat víc než kurzy a makroekonomická data, je vliv na byznys. Propady HDP za loňský rok totiž nebyly zdaleka tak důležité, jako rozvrat obchodních vztahů. Vedle tolik popularizovaného nedostatku čipů, také nedostatek surovin, který vedl k extrémním cenám.
My lidé většinou nejistotu nemáme rádi, a tak chceme slyšet, co je a co bude. Taky co máme dělat, a že je to v souladu s tím, co dělat chceme. Jestli někdo tvrdí, že ví, co bude teď, tak je buď génius nebo kecá. Je přitom jedno, zda jde s hlavním názorovým proudem nebo proti němu.
Variant je nespočítaně. Jen pár zásadních:
- Delta se přežene, protože celosvětově má společnost lepší imunitu, ať již přirozenou či získanou očkováním.
- Ukáže se, že virus mutuje tak rychle, že umělá preventivní opatření opravdu nefungují.
I v případě 1. ale může své zapůsobit strach, nejistota a negativní očekávání. I v případě 2. může zafungovat, že celosvětově podnikání projevilo určitou míru adaptability. Takže i za cenu ztrát a možná znovu vysokých cen nakonec i novou situaci zvládne. Minimálně aspoň přežít.
Samozřejmě, ještě je tu varianta 3. A sice, že po variantě 1. či 2. přijde vlna odložených negativních účinků vakcinace.
Nehorší by asi byla vzdutí inflace
Také do makroekonomiky se to nějak projeví. Ale víc než výkyvy produkce a HDP by nás teď asi mohla opravdu zranit ještě posílená inflace. Hlavně ECB by se totiž ocitla před volbou mezi dvěma zly. V případě stagflace či dokonce slumpflace. Situace, kdy ECB drží nízké sazby tváří v tvář růstu cen, nejednoho českého ekonoma dráždí. Oprávněně. Ale situace, kdy by musela sazby zvednout a zadlužené státy jižního křídla unie by začaly platit mnohem větší cenu za své závazky, taky nevypadá růžově.
ECB nízkými sazbami dráždí. ale představa, že se jižnímu křídlu zdraží dluhy, taky není nic moc.
Ať už je těch scénářů neúrekom nebo ještě víc, nezbyde, než je zkoumat a připravovat se na různé varianty. Neboť jak říkával blahé paměti na VŠE, pozdější dlouholetý šéf průmyslové politiky na Svazu průmyslu Boris Dlouhý: „Smyslem prognózy je poskytnout pro rozhodovací procesy variantně zpracovanou informaci o budoucím vývoji, vyjadřující současný stav znalosti faktorů a podmínek relevantních pro další vývoj.“ Tedy nikoliv říct, co bude, ale nabídnout možnosti.
Protože „důležitější než samotná prognóza je kontinuální proces prognózování, který je především procesem poznávacím.“ Jen těch variant se teď nabízí nějak moc.
Jisté je asi jen to, že neskončíme tečkou, ale nějakým kontinuálním procesem navazujících změn. Konec konců i ten plakát v Praze na hlavním nádraží „Tady dostaneš tečku“ tam může zůstat. Akorát se z reklamy změní na varování. Protože zvlášť před nádražní halou a v noci jste k ní mohli přijít raz dva.