První data o českém HDP jsou spíše zklamáním
Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 % a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. K meziročnímu růstu se hrubý domácí produkt (HDP) vrátil po roce a čtvrt. Jeho výše překonala předchozí zatím největší meziroční růst ekonomiky z druhého čtvrtletí 2006, kdy činil 7,5 procenta. Zprávu dnes zveřejnil Český statistický úřad ČSÚ).
„Rozvolňování protiepidemických opatření umožnilo domácnostem částečně realizovat odloženou spotřebu. Zvýšily se i výdaje domácností za služby,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
Statistici u prvního odhadu neuvádějí podrobnosti vývoje ekonomiky. Podle zveřejněných informací ve druhém kvartále k meziročnímu růstu HDP pozitivně přispěla zahraniční poptávka a výdaje na tvorbu hrubého kapitálu. Vedle toho rostly výdaje na konečnou spotřebu domácností. „Meziroční růst hrubé přidané hodnoty byl nejvíce ovlivněn vývojem v průmyslových odvětvích. Čtvrtletní srovnání pozitivně ovlivnila především skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství,“ napsal ČSÚ.
Kermiet současně ale připomněl, že kvůli nedostatku komponentů v řadě průmyslových odvětví se zvýšily zásoby nedokončených výrobků, což mělo dopad na vývoz zboží.
Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zahájila růstový trend, ale výsledky jsou spíše zklamáním. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Rekordní meziroční růst byl dán především nízkou srovnávací základnou z loňského roku, přičemž ekonomové očekávali růst větší. Zároveň údaje podle nich naznačily, že většímu růstu zabránil vývoj v průmyslu omezeném kvůli problémům s dodávkami. Nicméně podle ekonomů lze čekat, že ekonomika poroste i v dalších čtvrtletích, i když ne již tak silným tempem.
„Předběžný odhad HDP sice přinesl mírné zklamání, s větší odchylkou skutečnosti od očekávání však s ohledem na bezprecedentní změny v ekonomice bylo nutné počítat,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. „Předběžný výsledek českého HDP za druhý kvartál nelze označit jinak než zklamáním,“ uvedl i analytik ČSOB Petr Dufek. Upozornil, že meziroční růst sice může ohromit, avšak je třeba jej posuzovat v kontextu. „V meziročním srovnání sice česká ekonomika poskočila o 7,8 procenta, avšak jen díky velmi nízkému srovnávacímu základu z doby první vlny pandemie, kdy HDP propadl o téměř 11 procent,“ prohlásil. Podle něj rozmach odložené spotřeby zatím nebyl nikterak silný, a to navzdory rozvolnění. Navíc na průmysl začaly doléhat problémy s logistikou. „A tak tento dosavadní lídr ekonomiky jede ve srovnání se začátkem na menší výkon,“ dodal Dufek.
Epidemie koronaviru začala českou ekonomiku ovlivňovat loni na jaře. První případy epidemie se v zemi objevily 1. března, stát poté začal zavádět omezení obchodu, služeb či pohybu lidí a ekonomika v loňském prvním čtvrtletí meziročně klesla. Nejhorší propad HDP byl patrný ve druhém čtvrtletí, a to o více než desetinu. Meziroční pokles následoval i v dalších čtvrtletích.
„Předběžný údaj o HDP za druhé čtvrtletí ukázal, že problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích jsou opravdu silnou brzdou průmyslově laděné české ekonomiky a že se české domácnosti zatím bezhlavě nevrhly do utrácení,“ řekl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
ekonomika má našlápnuto k solidnímu růstu i v dalších čtvrtletích.
Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče je výsledek za druhé čtvrtletí varováním, že výpadky či zpožďování v dodávkách potřebných komponent v průmyslu jsou faktorem, jenž může na oživení ekonomiky přinejmenším na přechodnou dobu výrazně dopadnout. Nicméně ekonomika podle něj má našlápnuto k solidnímu růstu i v dalších čtvrtletích.
Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské společnosti Next Finance, v komentáři pro SH neskrývá zklamání. „Na to, jak moc ekonomika loni propadala, je to skutečně mizerný výsledek,“ napsala. „Ani mezičtvrtletně to není o moc lepší: v průzkumu se očekával mezikvartální růst o 2,0 procenta. Ve skutečnosti ekonomika mezičtvrtletně vzrostla jenom o +0,6 procenta. Pokračuje tak série čísel slabounkých jak třikrát vylouhovaný čajový pytlík. Ještě na začátku roku ekonomika klesala o 0,3 procenta.“ Také ona odhaduje jako hlavní příčiny úzká místa v dodávkách surovin a komponent a také málo oživenou soukromou spotřebu jako nejisté očekávání další vlny kovidových restrikcí. „Budeme si muset ještě počkat na upřesnění detailů tohoto čísla, se kterým statistici teprve přijdou, ale už teď je jasné, že nejspíš budeme muset výhled pro hospodářský růst za celý tento rok snižovat,“ odhaduje M. Šichtařová.
Komentář SH:
Evropská komise (EK) na začátku července předpověděla českému hospodářství na letošek růst o 3,9 procenta a na příští rok o 4,5 procenta. České ministerstvo financí odhaduje letošní růst ekonomiky na tři procenta, Česká národní banka (ČNB) na 1,2 procenta.
„Růst ekonomiky by v druhé polovině roku mělo podpořit především další oživení domácí poptávky v čele s rostoucí spotřebou domácností a vyšší investiční aktivitou,“ předpokládá ekonom Komerční banky Martin Gürtler. „Jejich pozitivní efekt však bude tlumen skutečností, že velká část spotřebního a investičního zboží je dovážena ze zahraničí. Největším rizikem růstu ekonomiky jsou přetrvávající problémy v oblasti průmyslové výroby spojené s nedostatkem výrobních vstupů.“