Tepelná čerpadla chce polovina lidí stavějících dům
V Česku pokračuje kvůli vysokým cenám energií zájem o alternativní zdroje. Polovina lidí stavějících si dům má zájem o tepelná čerpadla a 42 procent o fotovoltaickou elektrárnu. Vyplývá to z průzkumu stavitele dřevostaveb RD Rýmařov. Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) však upozorňuje, že špatně zvolený způsob využití a provozu tepelného čerpadla může místo snížení nákladů energií přinést jejich nárůst.
Tepelné čerpadlo si pořídilo podle průzkumu, jenž pro RD Rýmařov udělala agentura IPSOS Instant Research za účasti 600 respondentů, kteří během posledního rok stavěli dům, zakoupit 49 procent zájemců. Z toho polovina jej zvolila v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou. Celkově je fotovoltaika druhým nejoblíbenějším úsporným zařízením pro 42 procent zájemců.
„Vysoké náklady na energie jsou hnacím motorem zájmu o nízký energetický standard domu,“ sdělil generální ředitel RD Rýmařov Jiří Buchal. Dodal, že důraz na úsporu energií se při rozhodování o vlastním bydlení projevuje u staveb rodinných domů již od loňského podzimu.
Zájem o čerpadla a fotovoltaické panely potvrzují i výrobci. Podle zakladatele společnosti Energetický Holding Malina (EHM) je za půl roku nárůst poptávky v řádu desítek procent. Průměrná cena tepelného čerpadla při využití dotace je 210.000 korun a dotace v dotačním programu Nová zelená úsporám je zhruba 100 tisíc Kč,“ řekl. Mnohé firmy přitom hlásí nedostatek zboží, EHM však uvádí, že instalaci zajistí do šesti měsíců.
Až 60 % energií
Firmy tvrdí, že díky tepelnému čerpadlu a fotovoltaické elektrárně je možné ušetřit na energiích až 60 procent nákladů. Podle zástupců ČKAIT je však potřeba u čerpadel správně nastavit všechny parametry či mít například správné radiátory. „Jinak majitelé nemovitostí zažijí na jaře při vyúčtování energií nepříjemné rozčarování,“ uvedl Petr Dospiva, člen představenstva ČKAIT a předseda spojeného profesního aktivu technologická zařízení staveb a technika prostředí staveb.
Předseda ČKAIT Robert Špalek na webu komory upozornil, že se vyplatí při instalaci angažovat odborníka na vytápění či energie. „Stojí to sice peníze navíc, ale jde o investici, která se do budoucna vyplatí,“ uvedl. Dodal však, že takoví experti na českém trhu v současné době chybějí.
Úsporné technologie se projevují i při sjednávání úvěrů na stavby. Na hypotečním trhu sice dochází v důsledku inflace a růstu úrokových sazeb k výraznému ochlazení, roste však zájem o udržitelné financování bydlení, které zohledňuje současné ekologické trendy. „Očekáváme, že do konce roku bude každý pátý hypoteční úvěr čerpán výhradně na udržitelné bydlení,“ řekla šéfka hypotečních úvěrů v České spořitelně Petra Skrbková.