Část členů ECB chce sazbami vyvolat recesi, která sníží inflaci

Část členů Evropské centrální banky (ECB) chce zvýšit úrokové sazby tak výrazně, aby oslabily hospodářský růst, a tím snížily současnou vysokou inflaci. Jinak podle nich hrozí, že inflace v eurozóně zakoření. Informovala o tom agentura Reuters. Mezi těmi, kdo po takovém přístupu volá, je i guvernér slovenské centrální banky.

Inflace v eurozóně už se dostala nad 10 %, v říjnu podle předběžných údajů činila 10,7 procenta. ECB nyní zvyšuje sazby rekordním tempem, i když ekonomika eurozóny směřuje k recesi. To přimělo některé centrální bankéře, aby začali zvažovat přínosy budoucího zvýšení úroků proti riziku pro hospodářský růst.

foto: Webové stránky Evropské centrální banky

Podle členky Rady guvernérů ECB Isabel Schnabelové, známé upřednostňováním vyšších nákladů na půjčky, by centrální banka měla ve zvyšování sazeb pokračovat a pravděpodobně se dostat až do takzvaného „restriktivního teritoria“. Depozitní sazba, kterou komerční banky platí za své krátkodobé úložky přebytečných peněz u ECB, teď činí 1,5 % a ekonomové odhadují, že neutrální úroveň, která není ani restriktivní, ani stimulační, je někde mezi 1,5 a dvěma procenty.

„Teď není v měnové politice čas na pauzu,“ řekla Schnabelová posluchačům ve slovinské centrální bance. „Budeme muset sazby dál zvyšovat, pravděpodobně do restriktivního pásma,“ dodala. Stejnou předpověď připojili ve stejném panelu i moderátor akce, guvernér slovinské centrální banky Boštjan Vasle, a také jeho slovenský protějšek Peter Kažimír. Schnabelová také poukázala na indikátory, které naznačují, že vysoký cenový růst by mohl v eurozóně zakořenit, jmenovala například riziko dalšího růstu mezd.

ECB na konci října zvýšila svou základní úrokovou sazbu o dalších 0,75 procentního bodu. Posunula ji tak na 2 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2009. Uvedla, že do budoucna počítá s dalším zvyšováním úroků. Při rozhodování o nastavení sazeb ale bude vycházet z výhledu inflace a hospodářského růstu.