Zelení proti zeleným v souboji o větrné elektrárny
Němečtí aktivisté bojující za ochranu přírody se spolu s řadou místních staví proti tomu, aby se v přírodním parku Reinhardswald v německém Hesensku vykácelo 5 tisíc stromů a uvolnil se tak prostor pro větrné turbíny. Proti plánu jsou i specialisté na udržitelný rozvoj. Podle nich hrají lesy neocenitelnou úlohu při ochlazování planety a stabilizaci ekosystémů. Odpůrci též argumentují, že větrné turbíny hyzdí krajinu a jsou překážkou pro turismus. Zprávu o nastalém sporu v srdci německých ochránců přírody přinesl portál iDnes.cz.
Na to, že ani ty větrníky nejsou tak docela přírodě neškodné, poukazují technici, vědci i ochránci přírody už řadu let. Sledují úbytky hmyzu, úrazy ptactva a existuje i jedna téměř utajená studie, podle které větrné elektrárny při mořském pobřeží rozsekají oblačnost putující nad pevninu, čímž způsobí nepršení, tedy sucho.
Že není všechno takové, jak si to – nám to – zastánci obnovitelných zdrojů malují, je patrné už řadu let. Nemá cenu se teď rozepisovat o tom, jak jsou ty větrníky a slunečníky vysoce efektivní a jak zlevňují elektřinu. Připomeňme spíše, jak OZE údajně rozbijí moc energetických „molochů“, kterak nastane demokratizace energetiky, když se energie bude vyrábět v místě spotřeby. A zhruba před třemi lety vypukly v Německu velké občanské protesty proti záměru výstavby přenosového vedení ze severu země, kde se centralizovala výroba z větru, na jih, kde se ruší tepelné a jaderné elektrárny. Lidé si nechtěli nechat hyzdit krajinu stožáry velmi vysokého napětí.
Načež zjistili, že ani ty větrníky líbezná saská a bavorská pohoří zrovna nekrášlí. A postavili se proti záměru upravit stavební zákon tak, aby šlo větrníky stavět snáze a houšť.
Ono je to zkrátka všeho s mírou. Jenže aktivisté právě tu míru jaksi neznají. Německá vládní strana Zelených má v plánu vybudovat 1000 až 1500 větrných elektráren ročně. To by byla pro dodavatele slušná zakázka. Podle německé neziskové organizace Svaz ochrany přírody a biologické rozmanitosti (NABU) kvůli větrníkům uhyne v Německu až 100 tisíc ptáků ročně. Spolková ministryně životního prostředí za Zelené Steffi Lemkeová kontruje, že hmyzu i ptactvu mnohem více než větrné elektrárny škodí zemědělci.
Bude jistě zajímavé sledovat, jaké ještě argumenty proti sobě zelení vzájemně vytasí. Případně, jak dlouho zůstanou větrné elektrárny v taxonomii Evropské komise.