Zděšení nad ruskými penězi pro evropské politiky zní pokrytecky

Nějaké peníze z Ruska či Sovětského svazu směrem k západním politikům zjevně proudily vždy. Foto: Marek Studzinski na Unsplash

Všechna čest BIS, pokud se její zjištění o ruských penězích pro evropské politiky potvrdí. Ale silná slova od těch „správných“ zní dost pokrytecky.

Překvapivé je, že někdo síť rozkryl. Pokud se to potvrdí, a věřme, že ano. Ale ne, že něco takového existovalo. Skupina novinářů OCCRP loni zveřejnila jména politiků, která podle ní – vycházejíc přitom z uniklé emailové korespondence – podporovala Rusko po invazi na Ukrajinu z popudu člena Dumy, tedy nejvyššího ruského zákonodárného sboru. Někteří z nich měli již předtím za honorář navštěvovat okupovaný Krym. Konkrétně šlo o politiky z Německa, Rakouska, Itálie, České republiky a Polska. Skupina měla inkasovat „tisíce eur za předložení proruských rezolucí v evropských zákonodárných sborech.“ Český „zástupce“ z řad KSČM se ničeho takového dopustit neměl, neboť ještě před útokem zemřel. Proto se také k celé situaci nemohl vyjádřit, ani zda na Krym za honorář cestoval.

Podle ukrajinských hackerů, kteří zřejmě byli těmi, kdo se dostal do mailové korespondence, měla významná část prostředků směřovat do Itálie a na Kypr. Vedle politiků měla síť obsahovat i novináře a aktivisty.

Ale nechme podrobností. Už v roce 2019 prošetřovala německá tajná služby vazby Ruska na dvě politické strany ve své zemi. Jednou z nich byla sílící AfD. Loni server Insider a časopis Der Spiegel přišli s tím, že podle uniklé korespondence s propagandistou Vladimirem Segijenkem dostala strana peníze za to, že se snažila zabránit dalším dodávkám zbraní na Ukrajinu. Její představitelé měli také dostávat z Moskvy texty svých projevů. I teď se odhalení BIS podle německých médií má týkat také čelného představitele AfD Petra Bystroně. A to natolik, že i vlastní strana chce od něj vysvětlení a vůči celému případu se vymezuje.

Stále jde o sdělení tajných služeb, ne o vyšetřování orgánů činných v trestním řízení, které by ve finále znamenalo případně i zveřejnění důkazů. Stále se pohybujeme u zpráv a mediálních spekulací. Nicméně i šéf donedávna nejsilnější polské politické strany PiS Jaroslaw Kaczyňski v roce 2022 prohlásil, že tvrdšímu postupu vůči Rusku brání mimo jiné zkorumpovanost části západoevropského establishmentu.

Zkrátka a dobře, to podezření, že Moskva si léta omotávala kolem prstu řadu evropských politiků, je na scéně pořád a není to vůbec nic nového. Vždyť řada bývalých politiků pracovala nebo možná ještě pracuje pro ruské firmy. To je legální a v pořádku, nicméně nelze asi věřit, že tito lidé nevyužívali své kontakty ve prospěch zaměstnavatele.

Kaczyňski: tvrdšímu postupu vůči Rusku brání zkorumpovanost části západoevropského establishmentu

Kromě toho všeho i polská tajná služba oznámila, že se jí podařilo rozkrýt proruskou síť. Agenti a placení spolupracovníci vždy byli na obou stranách rozděleného světa. I za dob Sovětského svazu. Historici se dnes domnívají, že popravený Julius Rosenberg skutečně byl sovětským agentem, zatímco jeho – rovněž popravená – žena nikoliv. Svého krtka mělo v CIA – možná jako jediná země na světě – i Československo.

Přesto se někteří politici tváří, jako kdyby odhalení BIS pro ně bylo šokem. „Jestliže úřadující europoslanci či kandidáti v nadcházejících volbách brali peníze či byli korumpováni ruskou vládou, musejí být odhaleni,“ řekla francouzská europoslankyně a šéfka frakce Renew Europe Valérie Hayer. To jako platí až teď? To je nějaká novinka? Nizozemský zákonodárce za Zelené Bas Eickhout si chce být dokonce jist, že všichni kandidáti jsou čistí. No, nevím, jak to chce udělat.

Pokud se zprávy BiS potvrdí, odvedla skvělou práci a zase jednou připomněla, že i v malých zemích to jde. Ale že by se měl změnit náš náhled na svět, to snad ne. Nebo jsme byli do včerejška tak naivní?