Zákazník není zaměstnanec. Pracuje zadarmo

Práce nemá cenu. Zato pracovní síla je hodně drahá. Tato ekonomická poučka provází lidstvo přinejmenším od průmyslové revoluce přes mechanizaci, automatizaci a robotizaci až po současnou digitalizaci. Vědci varují, že s rozvojem umělé inteligence zanikne 35 procent, možná až 60 procent soudobých pracovních pozic. Ale také chlácholí, že nové vzniknou. Bude zapotřebí tuto inteligenci napřed učit být inteligentní, ale také bude nutné starat se o ni a obsluhovat ji.

Houslista není houslař. Tady jsou odbornosti a profese ještě jasně odděleny. Ilustrační foto: endri yana yana z Pixabay

V tom posledním bodě ovšem se věci vyvíjejí také ještě jinak. A sice, že obsluha vysoce inteligentních strojů není zaměstnání, ale práce. Nevykonává ji tedy zaměstnanec – pracovní síla, ale uživatel, nebo, řekněme, zákazník. A tedy zadarmo. Například v samoobsluhách jsou již instalovány samoobslužné pokladny. Pro ně není zapotřebí zaměstnance – pokladního. Stává se jím sám zákazník. Podobně ve velkém obchodním domě s nábytkem se zákazník poté, co si v expozici vybere stolek, postel nebo nábytkovou stěnu, odebere do skladu, kde se sám obslouží: zboží si vyhledá na pozici a sám si kontroluje jednotlivá balení podle popisek a kódů, aby popadl, stáhl opatrně z regálu, vysunul z řady či vzepřel na vozík ty správné krabice. Pak teprve se z něj stane pokladní u samoobslužné pokladny. Doma se převlékne do pracovního a dá se na truhlařinu.

Bez důmyslných digitálních systémů, čárových kódů a elektronických platebních prostředků by takový postup nebyl možný. Samo-obsluha je podmíněna určitým stupněm technické vyspělosti a zároveň jednoduchostí použití. Jednoduchostí alespoň relativní. Málokdy se samoobslužnou pokladu v potravinové samoobsluze podaří obsloužit bezchybně napoprvé.

Trend se začíná prosazovat i ve službách. Když přestane správně fungovat vaše domácí wifi, poskytovatel vám zpravidla po chatu začne radit, nač pohledět, co vypnout a zase zapnout, kam kliknout. Máte problém? Napište nám… Zákaznická podpora: klikněte sem. Poradce alespoň na telefonu se stává vzácností. Že by někdo přijel a dal věc do pořádku osobně, to už je opravdu jen zbožné přání lidí s digitální mezerou. Zákazník se školí na systémového integrátora, nebo něco takového.

Ještě není tak zle. Ještě stále se i ve výše uvedených příkladech kolem pracujícího zákazníka vyskytují i zaměstnanci, kteří zpravidla poradí, někdy i pomohou. Možná je to ale jen přechodné období, než místo zaměstnance člověk narazí na dotykovou obrazovku se svítícím pokynem: „Klepněte prstem na HELP a dále postupujte podle instrukcí.“

Ekonomické zákony se ošidit nedají a pokrok se nedá zastavit. Odborníci už dlouhá léta varují, že s jedním zaměstnáním a s jednou kvalifikací už dnešní člověk neobstojí.