Vzniká nová evropská agentura?

V tuto chvíli těžko soudit. Zatím má vzniknout společná redakce 16 tiskových agentur, zaměřená na evropské záležitosti a Evropskou unii. Redakce oficiálně vznikne v lednu, společné fyzické prostory pro zahraniční dopisovatele by měla otevřít zhruba v polovině května. Projekt částkou 1,76 milionu eur (45 milionů korun) podpořila Evropská komise, která o vzniku mezinárodní redakce informovala.

Z dosud zveřejněných informací vyplývá, že by mělo jít o mezinárodní spolupráci tiskových agentur. Což není nic proti ničemu, protože takové spolupráce už dlouhá léta probíhají. Ovšem se znalostí „nenápadných“ postupů EU se lze obávat, že se zde vytváří zárodek evropské tiskové agentury, která bude mít „kulaté razítko“ na oficiální a jedině správné interpretace výstupů evropských orgánů a dění v EU.

„Hlavním přínosem podle zúčastněných agentur je možnost sdílení informací, oslovování osobností pro rozhovory nebo přeshraniční spolupráce. Mohl by také přispět k obsáhlejším zprávám o EU ve více jazycích, zveřejňovaných na společném portálu. V plánu jsou i vzdělávací semináře o digitálních technologiích nebo ověřování faktů,“ píše AFP ve své zprávě o zřízení společné redakce.

Kromě této francouzské agentury se akce účatní také ANSA (Itálie), Agerpres (Rumunsko), APA (Rakousko), ATA (Albánie), Belga (Belgie), BTA (Bulharsko), DPA (Německo), EFE (Španělsko), Europa Press (Španělsko), FENA (Bosna a Hercegovina), HINA (Chorvatsko), MIA (Makedonie), STA (Slovinsko), Tanjug (Srbsko) a TASR (Slovensko). Vesměs státní informační podniky, které jsou tak jako tak pod kontrolou svých zřizovatelů.

„Díky přeshraniční spolupráci jsou média silnější. Viděli jsme neuvěřitelné výsledky přeshraniční investigace, jako nedávná kauza Pandora papers. Komise tento typ spolupráce stále silněji podporuje, dnes je to Evropská redakce zpravodajství a do konce roku to bude několik dalších nových novinářských partnerství,“ uvedla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Těžko věřit tomu, že společná redakce státních agentur bude investigativně něco vyšetřovat jako Panama Papers. Zvláště v dnešní době genderově neutrálních, politicky korektních slov a obratů, v době, kdy zprávy a analýzy o změnách klimatu, přistěhovalectví, etnicitě a náboženství jsou cenzurovány, někteří autoři dehonestováni nebo zmizíkováni.

Faktem je, že do společné agentury není zahrnuta žádná nezisková nevládní organizace. Zároveň je znepokojivé, že vůbec žádná… Ale třeba se opravdu jedná jen o sdílení copyright a dokumentace a o překladatelské výpomoci. No, uvidíme…