Usnadníme vám život, pořiďte si kancelář

Evropská komise představila návrh nové povinnosti pro občany EU, která jim má usnadnit život. Digitální peněženku. On to ale bude v podstatě digitální občanský průkaz.

To, že se věc nazývá jinak, než jak funguje a proč byla zavedena, není v EU nic neobvyklého. Stejně jako skutečnost, že prokazování se jednotnou evropskou digitální identitou nebude nikdy jako povinnost ustanovena. A do třetice nelze ani důvěřovat tvrzení, že ta věc občanům usnadní život. Momentálně zaváděný digitální průkaz bezinfekčnosti v podobě QR kódu také podle propagandy Evropské komise usnadňuje cestování. Ovšem jen zkušeným IT expertům a provozovatelům vlastních kanceláří. Pro ty ostatní, kteří ještě pamatují, jak snadno se cestovalo před necelými dvěma roky, se přelet letadlem mění v krajně riskantní dobrodružství.

Mám s tím velice čerstvou zkušenost. K odletu do zahraničí potřebujete chytrý mobilní telefon, který umí přijímat vaši elektronickou poštu, nebo alespoň počítač s připojením na internet a s tiskárnou – ale už to nemusí úplně stačit. O podrobnosti se s Vámi podělím v některém z příštích komentářů.

Návrh komise na zavedení digitální identity se opírá o skutečnost, že se už ve 14 zemích EU používá a má k ní přístup 60 % obyvatel, včetně České republiky. Ve skutečnosti ji ale využívá málokdo, protože málokdo ji potřebuje. Tak se tedy zařídí, aby ji museli potřebovat všichni.

Je to jeden z výronů, který odhaluje, nač je myšleno použití pětiny peněz z bilionového Fondu obnovy EU, ze kterého by Česko mělo obdržet přibližně 7 miliard eur. Celý ten plán digitalizace, zahrnutý do projektu zelených investic pro ochranu klimatu, byl trošku záhadný. Proč se má erár montovat do oboru, který je výsostně soukromým podnikáním, který utěšeně roste a prosperuje a který úspěšně prostupuje výrobu, skladování, obchod i soukromou spotřebu, průmysl, zemědělství i služby. A jestli nějaká vláda členské země má nebo nemá digitalizované služby pro své občany, jak vehementně si je občané vynucují, jak nadšeně je využívají… co je komisi do toho?

A hle, růžky vyskakují. Zelený pas – průkaz bezinfekčnosti. Projekt tak velkého rozsahu, technologicky i institucionálně, že určitě není určen jen na několik příštích měsíců do skončení pandemie covidu. Nově naší poslaneckou sněmovnou odsouhlasený občanský průkaz s čipem, aplikace unijní směrnice. A nyní návrh unijní digitální identity. Z dosavadních informací z Bruselu v podstatě vyplývá, že to, co šlo zařídit v cizích členských zemích EU poměrně snadno, se bude dát zařídit napříště už jen s digitální identitou a tedy ještě snadněji.

Experti varují, že digitální peněženka bude nositelem spousty citlivých osobních údajů. Ty lze zcizit nebo zneužít. Což ovšem jiní experti, hlavně ti z komise, popírají. No, nevím… kdo z vás ví, co je skutečně zapsáno v onom QR kódu o bezinfekčnosti? Kdo je v té které zemi skutečným příjemcem této informace a jak s ní nakládá? Co do budoucna bude obsahovat Zelený pas? Nejedná se zde o kontrolu občana a jeho chování na čínský způsob?

Ke konci dubna místopředsedkyně Evropské komise Margerethe Vstagerová publikovala návrh, jak by se na území EU měla regulovat umělá inteligence. Návrh obsahuje možnost, že by vlády členských zemí a unijní organizace mohly využívat informace „pro ochranu veřejné bezpečnosti“. Například sledovat místo pobytu občana, jeho soukromou komunikaci, jeho aktivity na sociálních sítích a další digitální záznamy a stopy.

Tak tedy za život bezpečnější a čím dál snazší!