Umřela Královna

Umřela královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Alžběta II. Lidi našeho (staršího) věku napadá, že ani není třeba k tomu něco dodávat. Dokonce ani ty tituly. Stačí říci: Královna.

Narodila se v roce 1926 v Londýně. Za světové války pracovala ve vojenských sborech jako ošetřovatelka, řidička a opravářka nákladních aut, to jí bylo sotva dvacet. Kdo z nás by to dnes dokázal? V osmadvaceti řídila a spravovala impérium, které se začínalo rozkládat.

Ažeběta II. Foto: Brigit Werner, Pixabay

Byla krásnou, okouzlující a šaramantní ženou, jíž nikdy být nepřestala. Ani po rozpadu Britského impéria v 60. letech, ani po rozpadu a drsné nápravě britské ekonomiky v letech osmdesátých, ani pro brexitu v letech nedávných.

Vždy ale byla personifikací konzervatismu, demokracie a svobody. Všech těchto ingrediencí našich vlastních protestů a protirežimních výstraší, které jsme si kdesi hluboko uvnitř nosili celé mládí. Hrdinou našich partiček nebyl ten, kdo se dostal do Jugošky, dokonce ani ten, kdo byl v Indii. Ale ten, který se dostal „až do“ Anglie.

Viděl jsem na vlastní oči skupiny Queen a Rolling Stones, i Paula McCartneyho. Královnu Alžbětu II. nikdy. Královnu, která panovala nad světem, který mne a naši generaci utvářel. Pravda, do značné míry idealisticky. Ten svět teď odchází s ní.