Trhy na začátku léta: přísloví z Wall Street nevyšlo
Po bouřlivém konci jara je tu začátek léta. Dá se říci, že přísloví z Wall Street (prodat v květnu a utéct) tentokrát rozhodně nevyšlo (jak se často stává), ale může se změnit na prodej v červnu. Týden začínající 12. červnem byl obzvláště bohatý na události, ale i předtím došlo k určitému (velmi mírnému) vzrušení. Američtí politici totiž rozehráli svou oblíbenou hru na zvýšení limitu amerického dluhu.
Za posledních 40 let se v USA dluhový strop zvyšoval až 45krát a vždy to samozřejmě skončilo stejně jako tentokrát. Někdy v této sérii došlo pouze k dramatičtější epizodě, jako například v roce 2011, kdy ratingová agentura Standard & Poor’s přistoupila k bezprecedentnímu kroku a snížila rating USA.
Za posledních 40 let se v USA dluhový strop zvyšoval až 45krát
Tentokrát diskuse vedly k pozastavení dluhového limitu (tj. de facto umožnění jeho zvýšení) do ledna 2025, tj. do doby po prezidentských volbách a volbách do Kongresu (listopad 2024). Pro bystré pozorovatele mohlo být poněkud zvláštní, že zároveň byly touto dohodou omezeny federální výdaje na následující dva fiskální roky (v USA začíná fiskální rok 1. října) – to byla podmínka republikánů.
Jinými slovy, v roce 2024 federální vláda nebude moci pomoci prezidentu Bidenovi a demokratům ve volbách. Jedná se pravděpodobně o ojedinělý případ, kdy vláda snižuje výdaje ve volebním roce.
v roce 2024 federální vláda nebude moci pomoci prezidentu Bidenovi a demokratům ve volbách
Vraťme se k bláznivému týdnu. Již 13. 6. se investoři dočkali americké inflace CPI (pokles z 4,9 na 4,0 %), o den později skončilo dvoudenní zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC), následující den ukončila své jednání Evropská centrální banka (ECB) a Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) vynesl rozsudek o frankovacích úvěrech. V pátek rozhodovala Bank of Japan a Čínská lidová banka (People’s Bank of China) snížila sazby. Aby toho nebylo málo, týden zakončil „den tří čarodějnic“, tj. vypršení platnosti mnoha derivátů po celém světě.
Teoretickou otázkou pro investory po celém světě bylo, co udělá FOMC, protože se zdálo být zřejmé, že ECB sazby zvýší. Fed měl před sebou tvrdý oříšek. Reálné úrokové sazby v USA byly již měsíc kladné – na úrovni 5,00 až 5,25 % při inflaci na úrovni 4,0 % – a to odrazovalo od dalšího zvyšování sazeb. Fed se rozhodl pro scénář, který trhy upřednostňovaly: sazby beze změny a hrozba jejich budoucího zvýšení. Měřítkem této hrozby bylo zvýšení prognóz úrokových sazeb zveřejněných členy Fedu na konci roku: z 5,1 % na 5,6 procenta.
Federální vláda v USA bude muset v příštích měsících vybrat zhruba 1 bilion dolarů, což z trhů vysaje likviditu. Podle některých ekonomů to odpovídá zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Také snížení federálních výdajů působí jako zvýšení sazeb (rovněž o 25 bb). Není překvapením, že sazby se nezvýšily.
Jerome Powell ve svém pololetním svědectví před výbory Kongresu (21.-22. 6.) také v podstatě neřekl nic nového. Zdůraznil své odhodlání bojovat s tvrdohlavou inflací, což zvýšilo pravděpodobnost červencového zvýšení sazeb (trh ji odhaduje s pravděpodobností 80 procent).
Pravděpodobnost, že Fed v červenci zvýší sazby, vzrostla
Otázkou zůstává: co dál? Teoreticky index S&P 500 zahájil technický býčí trh, neboť od října posílil o více než 20 %, a právě to Američané definují jako býčí trh. Otázkou však zůstávalo, zda tato rally bude pokračovat. Za býčí trh ji zatím nepovažuji, protože na NASDAQ je příliš velký podíl společností, jejichž rally je poháněna módou umělé inteligence (AI). Deset společností z kompozitního indexu NASDAQ tvoří přibližně 30 % indexu S&P 500.
Píšu o módě, ale tento trend nepodceňuji, protože s námi zůstane ještě několik let. Ve skutečnosti se domnívám, že jsme na začátku něčeho, co by se mohlo proměnit v bublinu jako na konci 20. století (bublina dotcomů). Možná je to první vlna, ze které taková bublina odstartuje. Jenže taková první vlna je náchylná k velkým korekcím, a protože indikátor CNN (extrémní strach – extrémní chamtivost) už před několika dny vstoupil do oblasti extrémní chamtivosti, lze podle mého názoru nějakou korekci očekávat. Její určité, byť nesmělé počátky jsou na trzích již patrné.
jsme na začátku něčeho, co by se mohlo proměnit v bublinu jako na konci 20. století
Obavy o stav čínské ekonomiky rostou. Čínské úřady zatím nijak neváhají použít silné stimuly pro ekonomiku. Hovoří se také o dalším zvyšování sazeb v USA a v eurozóně. Domnívám se však, že i kdyby taková korekce přerostla v něco vážnějšího, stále bych nevylučoval to, čemu se dříve říkalo letní býčí trh. Už jen proto, že v polovině července začne sezóna zveřejňování čtvrtletních výsledků amerických společností.