Topit dřevem je prostě snazší
Drtivá většina obyvatel Česka se snaží o úspory energie, ovšem spíše ty menší. Říká to průzkum Budovy21. Vedle něj můžete stále častěji cítit ve vzduchu kouř.
Podle průzkumu se přes 90 procent Čechů snaží o úspory energie víc než v minulosti. Uvedla to ČTK. Převážně ale volí menší úpravy, jako třeba šetření proudem při svícení nebo vytápění. „Větší investice, jako jsou například zateplení či pořízení úspornějšího kotle, realizovala méně než desetina spotřebitelů,“ oznámila agentura.
Na zateplení nebo přechod z pevných paliv na čerpadlo lze sice dostat dotaci. A poměrně velkorysou. Přesto to není legrace. Nejdříve si musíte najít někoho, kdo vám spočítá, na jakou dotaci máte šanci dosáhnout. To už jsou první náklady. Málokdo to zvládne sám. I ve zprávě se uvádí, že „lidé často nevědí, jak využívat některé finanční nástroje, například dotační program Nová zelená úsporám.“ Pak potřebujete projekt a stavební povolení. Rozhodně to není, jako když si koupíte novější kotel. Jde o docela složitý proces. Nemluvě o tom, že i přes všechny řeči o tom, jak se nestaví, stále nejsou kapacity. Takže vám to těžko někdo udělá rychle.
Vedle toho všeho se tak prosazuje úplně jiný trend, který nejde zrovna dohromady se snahami o ozelenění. Už před časem se na venkově hodně lidí vrátilo od plynu či přímotopů k pevným palivům. Teď je ale tento posun zcela zjevný.
„V závěru roku se kvalita ovzduší v porovnání s předchozími čtyřmi roky zhoršila na většině stanic. Předběžná data ukazují, že ke zhoršení kvality ovzduší došlo ve spojitosti s vyššími emisemi z lokálního vytápění domácností. To pravděpodobně souvisí s energetickou krizí, která přiměla některé domácnosti k častějšímu přitápění různými typy pevných paliv v krbových kamnech a kotlích,“ uvedl začátkem tohoto roku Český hydrometeorologický úřad. Loni v létě ČT uvedla, že kominíci nestíhají, jak lidé chtějí zprovoznit staré, léta nepoužívané komíny.
Je to logické. Topení pevnými palivy vychází ve většině případů zdaleka nejlépe. Dřevo i uhlí sice zdražily. Ovšem dřevo už šlo dolů, a kdo ví, kolik je ho koupeného s účtem. Když někde padne uschlý nebo shnilý strom, dostat tam kvůli tomu partu lesních dělníků není legrace. Takže možná hajnému ani nevadí, když záhadně zmizí. Možná. Řada lidí má stromy i na svém pozemku. Jasně, chce to povolení. Ale když je ten strom v havarijním stavu, a k tomu prostě opravdu dochází…
V zásadě je to všechno jen konstatování. Fór je v tom, že ta cena energie nás trápí proto, že někdo rozhodl o nutnosti celou evropskou energii ozelenit. Proto se zavírají nebo aspoň nemodernizují leckteré stabilní zdroje. Takže máme drahou energii a za inverze, abyste se na venkově otrávili. Přičemž ten kouř ve vzduchu začíná být cítit leckdy i ve městech.