Špatný zprávy každej den

To není chyba v titulku, to jsme si půjčili nejčastější český překlad skladby od Franka Zappy. Docela se hodí na současnost. Naposledy nás Evropská komise hodila na ekonomický chvost unie. Je to tak zlé?

Je to děs, jak se na lidi valí jedna pohroma za druhou. Foto: Sam Williams z Pixabay

EK očekává v naší zemi pro letošek stagnaci na úrovni tzv. černé nuly. Tedy, že HDP poroste o 0,1 %. Shoduje se tak mj. s Českou bankovní asociací a je mírně optimističtější než ministerstvo financí a Česká národní banka. Ty dokonce očekávají drobný pokles. Hlavní příčinou má být zpomalení poptávky.

Pokles HDP, růst cen, růst daní…

Do toho nám média hrozí růstem daní, hlavně odvodů u OSVČ, zpomalením valorizace penzí a zřejmě přesunutím řady výrobků a služeb z nejnižší do vyšší sazby DPH. V Asii už se zase nabírá na nějakou epidemii…

Po zhruba 30 letech pozorování ekonomického světa si i bez hlubokého makroekonomického vzdělání troufám tvrdit, že každá krize se šíří dvěma kanály. Tím prvním je ekonomická provázanost trhů a tím druhým strach.

každá krize se šíří i strachem

Asi nejsilněji to bylo cítit na přelomu let 2007 a 2008 po vypuknutí hypoteční krize. I u nás byl cítit pesimismus. Zpomalení exportních trhů a neochota bank pouštět se do jakýchkoliv rizik však nakonec přece jen vyústily v pokles HDP a do té doby největší schodek státního rozpočtu. Vláda odpouštěla zálohy na daně a celkově se snažila stimulovat nabídkovou stranu ekonomiky. Což ten strach možná ještě posílilo.

Ekonomický propad to byl velký, přes čtyři procenta. Trval ale pět kvartálů a pak přišel návrat v k růstu. Leckdo už si na to ani nevzpomene. Natož pak na opětovné ale mnohem mírnější poklesy v letech 2012 a 2013.

Tentokrát to není legrace

Nebudiž tím řečeno, že i dnešek je jen přechodná věc a legrace. Je tu pár rozdílů. Jednak ten, že dnes jsme v Evropě mezi státy, které mají krizi odnést nejvíc. Především ale, že se ukazují zásadní problémy. Předluženost Evropy, křehkost a špatné fungování energetické soustavy, nárůst byrokracie a regulací, obrovská závislost hlavně na Asii, především pak Číně a u nás doma ekonomika s obrovským podílem lidí placených státem a velkým podílem výrob s nízkou přidanou hodnotou.

Málo platné, v letech 2007 a 2009 i v dluhové krizi 2012 až 2013 šlo o problémy poněkud izolovanější. Ne tak prorostlé do celé struktury ekonomik. Navíc jsou ty dnešní doprovázené vysokou inflací, radikalizací určitých skupin obyvatel, nesmyslných nápadů z Bruselu i odjinud, jak náš svět vylepšit, a ještě k tomu velkými pochybami o bezpečnost.

Třese se to všechno jako sulc. V tomto kontextu by pokles HDP o desetinu procenta a následný návrat k růstu, jak Evropská komise předpokládá, byl spíše pozitivní. Jenže pozitivně se dnes nepíše. Teda ono se to nikdy nepřehánělo, protože negativní titulky táhnou víc. Teď ale je to trend nad trendy.

A nelze si pomoci, pomáhá tomu i česká vláda. Ačkoliv v některých věcech dosáhla úspěchů, její komunikace je dlouhodobě tragická. Střídání slibů a jejich neplnění, kusých informací, které se následně relativizují… Tak to bylo se změnou přístupu k restrikcím za doznívajícího covidu, řešením dopadů energetické krize na domácnosti a teď s různými záměry kolem daní a penzí. Vždyť to není tak dávno, co premiér Petr Fiala zopakoval, že daně se zvyšovat nebudou. A odvody jsou jen daň s jiným názvem.

Komunikace vlády je dlouhodobě tragická

Z chaosu se někdy dokáže zrodit nová kvalita. Ale v politice a řízení státu by to platit nemělo. Ani v jeho komunikaci. Nejistota pak ještě roste a dopady do ekonomiky i zdraví lidí jsou velké.

Zappa to v 60. letech viděl jasně tak, že se na něj valily depresivní zprávy z televize. Rolling Stones, resp. Mick Jagger si v ještě slavnější Satisfaction zase stěžoval, že ti, co ho oslovují z televize, mu nepřidávají nic než komerční kecy. Takže se zdá, že by bylo nejrozumnější tu bednu a zpravodajství vypnout. No jo, jenže člověk informace mít má a měl by je vnímat třeba jako varování. Jako možnost dalšího vývoje. Který má vzít v úvahu, a ne se z nich rovnou zbláznit. Jenže je to dost těžké.