Podniky se chystají na pochod údolím smrti

Vžívá se taková představa mezi lidem prostým, že jsou dva druhy podniků. Jedny na covidu a válce nekřesťansky vydělávají, druhé melou z posledního a stojí před krachem. Mirek Topolánek, podnikatel, předseda Teplárenského sdružení a bývalý předseda vlády nedávno v rozhovoru pro tisk popsal letošní podzim pro firmy jako pochod údolím smrti.

Dvě zajímavé zprávy nabízejí plastičtější pohled. V dubnu se meziměsíčně snížil stav podnikových úvěrů o necelých 5,5 miliardy korun, meziročně ovšem dosažených 1,217 bilionu korun představuje vzestup o 75 miliard korun (+6,6 %). Depozita, která mají firmy v bankovních ústavech, oproti březnu zhruba o dvě miliardy stoupla na 1,336 bilionu korun; výsledné saldo vůči bankám tak skončilo na přebytku 111,8 miliardy korun.

„Firmy až na výjimky nemají silné důvody k investicím, vyčkávají a snaží se zajistit tvorbou finančního polštáře, pokud jim to jejich provozní výkonnost dovoluje,“ řekl k tomu Miroslav Zámečník, poradce České bankovní asociace. „Česká podniková sféra je známá svou opatrností, což se projevuje i v tom, že jako celek by byla schopná vyrovnat všechny své závazky vůči bankovním věřitelům a ještě by jí téměř 120 miliard korun na vkladových účtech zůstalo. Tenhle dříve nevídaný fenomén nastal až v průběhu pandemie, v červenci 2020.“

Firmy jsou opatrné a šetří

Tento modus potvrzuje také čerstvý ČSOB Index očekávání. „Pokud už firmy a podnikatelé investují, tak zejména do inovací a energetických úspor. Vyplývá to z výsledků ČSOB Indexu očekávání firem. „Úspěšné zotavování firem z pandemie výrazně zasáhl prudký cenový růst a válka na Ukrajině. Fascinující je, jak se české firmy a podnikatelé zaměřují na inovace a paralelně šetří provozní náklady, například na spotřebu energie,“ napsal o indexu Pavel Prokop, výkonný ředitel pro firemní bankovnictví ČSOB.

Index má hodnotu od +100 do -100 bodů, záporná hodnota ilustruje podnikatelský pesimismus. Od podzimu hodnota indexu klesla o 9 bodů a má nyní hodnotu -1,2 bodu. Téměř polovina respondentů chce omezovat investice, jen 31 procento zvyšovat. Naproti tomu v případě poptávky klientů 44 procent firem předvídá její růst, pokles jen třetina. „Právě přetrvávající silná poptávka zákazníků po zboží a službách pomáhá firmám držet se stále nad vodou. Vzhledem k  rostoucí inflaci lze ale v dalších měsících očekávat u poptávky její postupné slábnutí,“ soudí Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Co je ale skutečně pozoruhodné: inovacemi se alespoň částečně zabývá neuvěřitelných 93 % českých firem. Například 54 % respondentů chystá v příštích šesti měsících zavádění energetických úspor a polovina vývoj nových výrobků a služeb. „Firmy čelí možné krizi a negativním dopadům tím, že šetří ve spotřebě energií a zabývají se inovacemi s cílem podpořit svou soběstačnost a budoucí konkurenceschopnost,“ poukazuje Pavel Prokop.

Nespokojenost s ekonomikou

Se současnou ekonomickou situací je spokojeno jen 36 % firem, což je výsledek shodný s loňským podzimem. Pro další období zůstávají podnikatelé opatrní. Za hlavní rizika označilo 64 procent firem ekonomický vývoj a 60 % mezinárodní situaci, zatímco pandemie je v pozadí. Nejvíce ohroženými odvětvími jsou zemědělství, zpracovatelský průmysl, doprava a skladování.

Odolnost podniků a jejich manévrovací prostor ale nejsou neomezené. Vláda jim ho zatím nehodlá nijak rozšířit. Naproti tomu někteří ekonomové soudí, že podpora státu firmám byla za covidu až příliš velkorysá a udržela při životě i podniky, které tady nemusejí být. Tak uvidíme, rozhodně je dost důvodů věřit Topolánkovi.