Otevírá se prostor pro jednání o ukončení války na Ukrajině

Ukrajinská vojska byla úspěšná ve své ofenzívě na východě země. Tak to zhruba hlásí tiskoví zpravodajové. Až tento článek vydáme, obdržíme (opět) zřejmě řadu ohlasů typu: Uveďte zdroj, videozáznam, nesestříhaný, jinak neuvěříme. Čímž budeme jaksi označeni za lháře.

Ale nešť, tak si tedy zalžeme. Ukrajinské síly dobyly zpět město Izjum na východě Ukrajiny. Ukrajinská vojska osvobodila mnohá ukrajinská území, k nimž patří města Balaklija, Izjum a Kupjansk v Charkovské oblasti.

Ilustrační obrázek: Annette Meyer, Pixabay

Ruská strana ztrátu města přímo nepřiznala, ale ruské ministerstvo obrany informovalo, že přesouvá své jednotky od Izjumu směrem na ukrajinský Donbas. Zpravodajové z místa hlásí živelné, neuspořádané ústupy ruských vojsk. Česky útěk.

Agentura Reuters označila ztrátu Izjumu za největší dílčí porážku ruské strany od doby, kdy ruská strana na konci března musela vzdát pokusy dobýt ukrajinskou metropoli Kyjev.

Nejsou to zprávy o „průlomu“ na rusko-ukrajinské frontě, natož o „zásadním obratu“ ve válce. Přesto ale v sobě podstatnou informaci o změně války nesou, a ne jednu.

Především, že jakýsi obrat je myslitelný. Rusy se podařilo nejen zastavit, ale i donutit k ústupu. Vize bývalého generála americké armády, že by do roka od rozpoutání války mohly být pozice tam, kde před invazí loni v únoru, už není nereálnou.

Ruská armáda na počátku konfliktu také vypadala jako mašina s bezbřehými zdroji, s obrovskou silou a možnostmi. Už tak nevypadá.

Ruská armáda na počátku konfliktu vypadala jako mašina s bezbřehými zdroji, s obrovskou silou a možnostmi. Už tak nevypadá.

Proč tak nevypadá? To je další důležité sdělení. Protože západní pomoc Ukrajině má jasné výsledky. Bez západních zbraní a další podpory by ukrajinská obrana zakrátko vstoupila do dějin jen jako hrdinský epos, na protiofenzívu už by ani verše nestačily. Materiál, výzbroj, peníze a politická podpora Západu našly jasný odraz na válečné frontě. Jasný signál: vytrvat.

Třetím sdělením je patrně účinnost protiruských sankcí. Podle tiskových zpráv Rusku docházejí součástky pro opravu zbraní a pro výrobu nových. Armáda začíná mít potíže se zásobováním municí. V zázemí (prý) Moskva ztrácí podporu obyvatelstva. Kdo v Rusku něco dovede, hledá cesty, jak se odtamtud dostat. Podle oficiálních informací Rusko hledá podporu v Číně a KLDR. Trochu zoufalé, není-li pravda…

Čtvrtým, a asi nejdůležitějším sdělením je, že se Rusku a Ukrajině otevírá prostor pro jednání o ukončení konfliktu. Ono to teď tak nevypadá. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov včera oznámil, že mírové rozhovory s Ukrajinou teď nejsou v plánu a že Rusko dosáhne všech svých válečných cílů. V porovnání s realitou na válčišti to ale nedává jiného než propagandistického smyslu.

Teoreticky se prostor pro jednání otevírá, když ani jedna z nespřátelených stran není v pozici slabšího. To právě nastává. Rusko není a nebude vítězem, Ukrajina není a nebude poraženou. Peskovu prohlášení odporuje víkendové navázané telefonického spojení Putina s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Co si spolu do sluchátek doopravdy špitají, to se asi nedozvíme.

Tudíž nepředbíhejme událostem, soudobé dějiny jsou příliš křehká a nejistá věc.